Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kışlık Domates Saklama

Yazın en çok sevdiğimiz lezzetlerinden biri domates. Domatesi yemeklerde, kahvaltılarda birçok yerde kullanıyoruz. Kışlık domates saklama fikirlerinden bahsedeceğiz. Kavanozda sadece domates, domates kurutması, dondurucuda domates, kavanozda menemen olarak yapıp kullanabilirsiniz. Kışlık hazırlıkları olarak domates saklama yöntemlerinden bahsedeceğiz. Kışlık hazırlıklarda fasulyeler, bamyalar, turşular, reçeller yapıyoruz. Fasulye konservesi nasıl yapılır, kışlık biber saklama yöntemleri, kozalak reçeli, patlıcan turşusu, derin dondurucuda saklanan yiyecekler gibi fikirlerimiz var. Bugünde domates saklama fikirlerinden bahsedelim.

Kışlık Domates Saklama 14

Kışlık Domates Nasıl Yapılır?

Birkaç sene önce kışlık domates saklama olarak kavanozda menemen olarak yapıyordum. 3 -4 senedir domatesi direk doğrayarak dondurucuda saklıyorum. Bana göre daha lezzetli oluyor. Yazın yediğimiz domates tadı gibi oluyor. Yeşil biberleri de yıkıyor, kuruyunca direk dondurucuda saklıyorum. Dondurucudan çıkartıp doğrayıp kullanıyoruz. Çözülmesini beklemiyorum. Eğer kızartma yapacaksam yine aynı şekilde direk yağın içine atıyorum. Domatesleri de öyle. Kabuklarını soyuyorum, doğrayıp suyu ile birlikte buzdolabı poşetlerine koyup dondurucuda saklıyorum.

Eğer aynı şekilde dondurucuda domates saklamak isterseniz nasıl kolayca soyabiliriz resimlerle onu inceleyelim. Çeri domatesleri de yıkayıp hiç doğramadan bütün olarak koyabilirsiniz.

Kışlık Domates Saklama 7

Kışlık Domates Saklama 8

Kışlık Domates Saklama 9

Kışlık Domates Saklama 10

Kışlık Domates Saklama 11

Kışlık Domates Saklama 12

Kışlık Domates Saklama 13

Kışlık Domates Saklama 4

Kışlık Domates Saklama 3

Kışlık Domates Saklama 2

Kışlık domates saklamadan ben bu yöntemi kullanıyorum. Birde domates kurutuyorum. Yumurta domatesleri uzunlamasına 4 e bölüyorum. Üzerini iyice tuzlayıp açık havada balkonda kurutuyorum.

Kışlık Domates Saklama 15

Domatesleri menemen olarak kavanozlarda veya domates sos olarak da kavanozda saklayabilirsiniz. Menemen olarak yaptığımda domatesleri doğruyorum. İçine biraz kapya biber katıyorum, yeşil biber katıyorum. Tencerede biraz kaynatıyorum. Sıcak sıcak kavanozlara doldurup ağızlarını kapatıyorum. Ters çevirip 1 gün bekletiyorum. Sonra dolapta saklıyorum. Havalar soğuduğunda balkona koyuyorum. Eğer sadece domates sos yapacaksanız rendeleyerek veya doğrayarak yine tencerede kaynatabilir kavanozlara sıcak sıcak doldurabilirsiniz.

Kışlık Domates Saklama 5

Kışlık Domates Saklama 6

Kışlık Domates Saklama 1

Domates saklama yöntemlerinden bahsettik. Sizinde bildiğiniz yöntemler, farklı tarifler varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.healthyseasonalrecipes.com/how-to-peel-and-seed-tomatoes/

www.farmersalmanac.com/too-many-tomatoes-preserve-them-11447

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler