Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası

Kışa hazırlık olarak kızlarımıza çok şık bir şapka örüyoruz. Kırmızı başlıklı kız şapkası. Çok kolay bir model. Ama duruşu çok güzel. Görür görmez hemen kızıma örsemmi diye düşündüm. Bere modelleri anlatımlarına devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde ağırlıklı olarak tığ işi örgü modellerinden oluşan çok güzle bir galeri hazırlamıştık. Bebek bere örgü modellerinden oluşan bir galeri. Beğendiğiniz modelleri daha önce anlattığımız modellerle uyarlayarak örebilirsiniz. Şişle baykuş çocuk beresi yapımı yapmıştım kızım için aynı modelin atkısını da ördüm. Yine bu kış keyifle kullanacağız. Sizde örmek isterseniz ve yepyeni modeller için mimuu.com sitesini ziyaret etmeniz yeterli.

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası Nasıl Örülür?

Kırmızı başlıklı kız şapkasını örmek oldukça kolay. Örgüye yeni başlayan arkadaşlarımız da kızları için rahatlıkla örebilirler. İlmek sayısını ayarlamak için aşağıda resimde gördüğümüz gibi başımızın etrafını ölçü olarak alalım. Daha sonra şişimize ilmek atarak ilk aşamayı tamamlayalım.

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 18

Şimize ilmekleri attıktan sonra ( fotoğraflardaki ölçüler 33 ilmek ile başlamıştır. ) Yalancı selanik örgü modelinden şık bir şapka örüyoruz. Birazdan yalancı selanik örgü modelinin nasıl yapıldığını videolu olarak paylaşacağız. Şapkayı ilmekleri atıp modeli kurduktan sonra 14 cm olacak şekilde örelim.

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 1

Şapkamızın ölçüleri hazır. Şimdi resimdeki adımları takip ederek dikelim. Sağ yan ve üstte bulunan kısmı dikiyoruz.

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 2

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 3

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 4

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 5

Şapkayı diktik. Boyun kısmında bulunan kenardan şişimize ilmek topluyoruz. Şişimize ilmekleri topladıktan sonra düz ve ters örgü ile 20 sıra örüyoruz. Ve örgüyü bitiriyoruz.

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 6

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 7

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 8

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 16

Şimdi ördüğümüz bu kısmı resimdeki gibi uçlarından dikelim.

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 11

Aşağıda gördüğünüz şemayı şapkanın ön kısmı için uygulayalım. Uzun çizgiler trabzan, x lar sık iğne.

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 9

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 10

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 17

150 zincir çekelim ve aynı şemayı zincirin her iki tarafı içinde örelim. Şapkanın boyun kısmından geçirelim.

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 12

Şimdi çiçeğimizi örelim.

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 13

Ve şapka hazır şahane oldu.

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 14

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası

Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası 15

Yalancı Selanik Örgü Modeli Yapılışı

Kaynak : https://www.livemaster.ru/topic/357127-krasnaya-shapochka-dlya-devochki

Benzer İçerikler
8 thoughts on “Kırmızı Başlıklı Kız Şapkası”
 1. Feride dedi ki:

  Merhaba. Kırmızı şapkalı kız sapkası yada beresi çok şahane olmuş. Ellerinize sağlık. Kızınızda sağlıcakla takınsın. Küçük kızım yok ama kızım büyükte olsa modelini büyütüp yapmayı denemek istiyorum.İnşallah başarırım. Örgü sevdiği selanik örgüsü bunada bayıldım. Paylaştığınız için teşekkür ederim.Harika model ve elişlerinde buluşmak dileğiyle sevgilerimle sağlıcakla kalın.

  1. Melek dedi ki:

   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederiz Feride Hanım. Ördüğünüzde ve bittiğinde bizimle paylaşmayı unutmayın. Şimdiden kolay gelsin. Ellerinize sağlık. Mutlu , huzurlu günler dilerim.

 2. leyla dedi ki:

  merha kaç numara şiş ve ip ile ördünüz acaba? tığ numarası nedir??

  1. leyla dedi ki:

   bide 14cm demişsiniz fotografta tek kanat görünüyor. iki taraflı daha mı uzun olacak acaba?detaylı anlatmışsınız teşekkürler ben gibi acemi tam anlayamadım.

   1. Melek dedi ki:

    Örmek istediğiniz yaşa göre uzun olarak örüyorsunuz. Genişliğini de istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Yeterli uzunluklarda örüldükten sonra resimdeki gibi katlıyor ve üçgen elde ediyorsunuz. Ve dikerek birleştiriyorsunuz. Tek parça örülüyor şapka.

  2. Melek dedi ki:

   Kullanacağınız ipe göre tığ ve şiş ölçüleri değişir.

   1. leyla dedi ki:

    sizin verdiğiniz videoya göre yalancı selanik örüyorum fakat iki tarafı farklı oluyor.sizin modelinizde aynı görünüyor. nerede yanlış yapıyorum. bir taraf ters görünüyor diğer taraf düz görünüyor bende.

    1. Melek dedi ki:

     Merhaba Leyla Hanım. Örnek yabancı anlatım ile yapılmıştı. Ben Türkçe bulup yayınladım. Belki farklılıklar olabilir. Kaynak kısmındaki linkte orjinal tarife ulaşabilirsiniz. Bittiğinde sizden facebook adresimize resim bekliyoruz. https://www.facebook.com/mimuucom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler