Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kulakları Örten Dalmaçyalı Köpek Şapka Yapılışı

Geçtiğimiz günlerde bir takipçimiz kulakları örten şapka modeli istemişti. Bende netten hemen kendisi ve örmek isteyen diğer arkadaşlar için araştırma yaptım. Tığ işi kulakları örten şapka oldukça kolay. Herkes örebilir. Sizlere daha önce farklı örgü modellerinden de bahsetmiştik. Bunların içinde bebek battaniyesi, begonvil şal modeli ve tığ işi bere modelleri ve yapılışı da var. İncelemek isterseniz sitemizden örgü modelleri başlığı altında bakabilirsiniz.

Kulakları Örten Şapka Nasıl Yapılır ?

Kulakları Örten Dalmaçyalı Köpek Şapka Yapılışı

0-3 Aylık bebek için ; 

Sihirli halka içerisine 11 trabzan yapalım. Şimdi her sıraya iki kez batıp sayıyı 22 ye çıkartalım. Bir sonraki turta ise bir arttırıp bir  örelim. (33) Şimdiki turda iki ör bir arttır şeklinde örelim ve sayımız 44 olsun. Şimdi 6 sıra boyunca 44 trabzan örelim.

3-6 aylık bebek için ; 

Sihirli halka içerisine 11 trabzan yapalım. Şimdi her sıraya iki kez batıp sayıyı 22 ye çıkartalım. Bir sonraki turta ise bir arttırıp bir  örelim. (33) Şimdiki turda iki ör bir arttır şeklinde örelim ve sayımız 44 olsun. Bir sonraki turda ilk 10 sıraya bir kez batalım. Sonra iki arttırma yapalım ve aynı işlemi tekrar edelim. (48) Yine 6 sıra boyunca 48 trabzan örüyoruz.

6-9 aylık bebek için ;

Sihirli halka içerisine 11 trabzan yapalım. Şimdi her sıraya iki kez batıp sayıyı 22 ye çıkartalım. Bir sonraki turta ise bir arttırıp bir  örelim. (33) Şimdiki turda iki ör bir arttır şeklinde örelim ve sayımız 44 olsun. Bir sonraki turda ilk 10 sıraya bir kez batalım. Sonra iki arttırma yapalım ve aynı işlemi tekrar edelim. (48) 11 sıra bir kez batıyoruz ve 12. sırada arttırma yapıyoruz. Aynı işleme sıra sonuna kadar devam ediyoruz. (52) Yine 6 sıra boyunca 52 trabzan örüyoruz.

9-12 aylık bebek için (16 aylık bebeğe kadar uygun olabilir)  ;

Sihirli halka içerisine 11 trabzan yapalım. Şimdi her sıraya iki kez batıp sayıyı 22 ye çıkartalım. Bir sonraki turta ise bir arttırıp bir  örelim. (33) Şimdiki turda iki ör bir arttır şeklinde örelim ve sayımız 44 olsun. Bir sonraki turda ilk 10 sıraya bir kez batalım. Sonra iki arttırma yapalım ve aynı işlemi tekrar edelim. (48) 11 sıra bir kez batıyoruz ve 12. sırada arttırma yapıyoruz. Aynı işleme sıra sonuna kadar devam ediyoruz. (52) Şimdiki turda 12 ör bir arttır sıra sonuna kadar aynı işlem. (56) Aynı şekilde 6 sıra 56 trabzan örüyoruz.

Okul öncesi ve yetişkin bir çocuğa örmek istiyorsanız aynı şekilde sayıları arttırarak devam edebilirsiniz.

Kulakcık kısmı :

Şapkayı ortalayıp yanlardan ipimizi sabitliyoruz. 10 sık iğne örüyoruz. 1 zincir çekip dönüyoruz. Bir sıra daha 10 sık iğne örüyoruz. Daha sonra kenarlardan iki eksiltme yaparak sayıyı ikiye kadar azaltıyoruz. Aynı şekilde diğer kulak kısmını da örüyoruz. Bu işlemi diğer bebekler için de uygulayabilirsiniz. Kulak kısmını istediğiniz gibi uzatabilirsiniz. Sık iğne yerine trabzanla da örebilirsiniz.

Köpeğin kulakları: 6 zincir çekelim. 2 . zincirden itibaren 5 tekli trabzan yapalım. Bir sonraki sırada yanlardan arttırma yapalım ve 7 tekli trabzan elde edelim. 4 sıra 7 trabzan olarak örelim. Şimdi de yanlanlar 2 eksiltme yapalım sayı 5 olsun ve iki sıra bu şekilde örelim.

Kulakları Örten Dalmaçyalı Köpek Şapka Yapılışı 2

 

Şimdi fotoğrafta görüldüğü gibi burnu, yanakları ve ağzı yapıp dikelim.

Kulakları Örten Dalmaçyalı Köpek Şapka Yapılışı 3

 

Ve kulakları örten örgü şapka hazır.

Kulakları Örten Dalmaçyalı Köpek Şapka Yapılışı 1

 

Kulakları Örten Dalmaçyalı Köpek Şapka Yapılışı 4

 

Benzer İçerikler
4 thoughts on “Kulakları Örten Dalmaçyalı Köpek Şapka Yapılışı”
 1. İrem dedi ki:

  Maşallah çok tatlı bir bebek böyle tatlı bişey görmedim ben hayatımda :)) acaba başka fotpgrafları var mı

  1. Melek dedi ki:

   Maalesef İrem Hanım. Sadece içeriğin içinde bulunan resimler var. :)

   1. İrem dedi ki:

    Tamam Sağolun teşekkürler :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler