Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kadife İpten Mozaik Battaniye Yapılışı

Bebek battaniyesi modellerinden kadife iplerle yeni desen yapılışı hazırladık. Örgülerimizde mozaik desenini kullanmayı seviyoruz. Eskilerden günümüze gelen etnik desenleri, mozaik desenleri örgülerimize de yansıtıyoruz. Birazdan paylaşacağımız tığ işi battaniye mozaik desenli yeni desende bir battaniye. Battaniye için kalın kadife ipleri kullanıyoruz. Tabi ince iplerle de örebilir hatta farklı örgü modelleri ve yapılışlarında da kullanabilirsiniz. Örgü hırka modelleri, erkek örgü modelleri, bebek örgü modellerinden çeşitli tasarımlar oluşturabilirsiniz. Kadife ip gibi kalın iplerle mozaik battaniyeyi ördüğümüz için örgü daha çabuk ilerleyecek ve daha hızlı bitecektir. Kadife ip battaniye modellerinde daha önce ince iplerle ördüğümüz tığ işi örgüler veya şiş örgülerde kullandığımız örneklerden de battaniyeler örebilirsiniz. İp kalın olduğu için boyutlar büyük olacaktık. O yüzden ilmek yada zincir sayınızı ona göre ayarlayabilirsiniz. Kadife ipten mozaik battaniye yapılışı için detayları birazdan vereceğiz.

Mozaik örgü battaniye yapılışı 2 renk kullanarak ördüğümüz battaniyelerden. Renkli iplerden bir tanesinde ebruli – batik desenli ipleri kullanabilirsiniz. Battaniye örgüleri için genelde bebe yünleri, pamuklu ipler kullanıyoruz. Kadife iplerde son zamanlarda çok kullandığımız iplerden. Videolu mozaik battaniye nasıl yapılır öğrenelim.

Kadife İpten Mozaik Battaniye Nasıl Örülür?

4 mm tığla her ipten 2 adet kullanılarak örülmüş bir battaniye. İplerin ölçüsü ise 450 m. İp sayısını buna göre örmek istediğiniz ölçüye göre belirleyebilirsiniz. Battaniyenin ölçüleri ise 96,5 x 106.5 cm civarında. 134 zincir çekilerek örülmüş. Farklı ölçülerde örmek isterseniz eğer 10 ve katları +14 zincir çekerek başlayabilirsiniz.

Hazırsanız ilk olarak battaniyenin şemasına göz atalım. Şemada + lar sık iğne, daire zincir, uzun çizgiler ise trabzan anlamına geliyor.

Kadife İpten Mozaik Battaniye Yapılışı 1

Battaniye bittiğinde nasıl duruyor merak ediyor musunuz.? O halde hemen göz atalım.

Kadife İpten Mozaik Battaniye Yapılışı 5

Kadife İpten Mozaik Battaniye Yapılışı 2

Kadife İpten Mozaik Battaniye Yapılışı 4

Son olarak ise kadife ipten mozaik battaniye yapılışını videodan izliyoruz.

Kaynak : https://www.yarnspirations.com/row-en/bernat-mosaic-crochet-blanket/BRC0202-028377M.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler