Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Hamak Salıncak Yapımı

Kendin yap projeleri ile devam ediyoruz. Bugün hamak salıncak yapımı hazırladık. Makrome düğüm çeşitleri veya sadece düğüm atarak yapabileceğiniz bir salıncak olacak. Ben hemen bitirmek adına düğüm atarak yapmayı düşünüyorum. Kumaşı hazırladım. Eksik malzemelerim var. Onları da tamamladığımda dikeceğim. Sizde evde kullanmak için balkonda, terasta kullanmak için yapabilirsiniz. Yatak odalarında, çocuk odalarında kullanabilirsiniz. Güzel bir kitap okuma köşesi olacaktır. Biraz daha önce paylaştığımız evde salıncak yapımı projelerine değinelim. Yine hamakla salıncaklar yapabilirsiniz. Makromeden asılı sandalye hamak yapılışı çok güzel bir proje. Plastik kasaları kesip üzerinden ip bağlayarak daha kolay şekilde salıncaklar yapabilirsiniz. Plastik kasadan salıncak nasıl yapılır yine tarifler arasında yerini alıyor. Kumaş ve ahşap çubuklarla salıncak yapmıştık. Kapı üzerine takılan bir salıncak. Yine farklı yerlerde de kullanabilirsiniz. Dıy çocuk salıncağı nasıl yapılır inceleyebilirsiniz. Eğer salıncak dikmek istemiyorum örmek istiyorum diyorsanız penye iplerle salıncaklar örebilirsiniz. Tarifi için penye ipten salıncak yapımı adlı çalışmamızı inceleyebilirsiniz.

Hamak Salıncak Nasıl Yapılır?

Resimlerle adım adım sizlere hamak salıncak yapımı hazırladık. Ve aynı şekilde farklı desende kumaşlarla yapılmış, süslenmiş hamak salıncak modelleri de hazırladık. Sizde benim gibi dikmek için sabırsızlanıyorsanız yapılışına geçelim.

  • 3 m kumaş ( 3,5 m kumaş kullananlarda var ben 2 m aldım)
  • 110 cm ahşap çubuk ( 4 -5 cm çapında, sağlam doğal ağaç dalları da kullanabilirsiniz)
  • 6 m halat ( 7 mm)
  • Matkap
  • Dikiş makinesi
  • İğne, makas, mezura

Ben çok büyük ve geniş olmasını istemediğim için 2 m kumaş aldım. Dijital baskılı kumaşlardan 2 kat olarak dikeceğim. Keten kumaşlar, döşemelik kumaşlardan tek kat olarak da dikebilirsiniz. O şekilde yapanlarda çok. Makromelerle, püsküllerle, ponponlarla süslemeler yapabilirsiniz. Böyle bir projeyi 3 -4 saatte bitirebilir hemen kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Hamak salıncak yapımını kumaşı resimdeki gibi 4 ye katlıyoruz. Kumaşı kısa kenarından ( eninden ) 2 ye katlıyoruz. Daha sonra kumaşı uzunlamasına tekrar katlayın. Daha sonra resimdeki gibi ölçüler alıyor işaretliyor ve kesiyoruz. 4 kat kumaşı kestiğimiz için kumaşın kaymamasına dikkat edin.

Hamak Salıncak Yapımı 7

Kısa kenarları dikiyoruz. Uzun kenarları halatlar içinden geçecek şekilde dikiyoruz. Birazdan ipleri nasıl geçireceğimizi anlatan bir şema paylaşacağız. Oradan daha net anlayabilirsiniz.

Hamak Salıncak Yapımı 8

Salıncak Hamak Yapımı 17

Salıncak Hamak Yapımı 18

Hamak Salıncak Yapımı 1

Salıncak Hamak Yapımı 19

Salıncak Hamak Yapımı 20

Hamak Salıncak Yapımı

Hamak Salıncak Yapımı 13

Hamak Salıncak Yapımı 9

Hamak Salıncak Yapımı 10

Kumaşları hangi kısımlardan dikeceğimizi ve ipleri hangi sıralamadan geçireceğimizi şimdi paylaşacağımız şemadan daha iyi anlayabilirsiniz.

Salıncak Hamak Yapımı 16

Zor gibi görünsede aslında kolay. Salıncak bitti. Kullanıma hazır.

 

Hamak Salıncak Yapımı 5

Hamak Salıncak Yapımı 6

Aynı şeklide veya benzer şekillerde yapılmış salıncak örneklerini inceleyelim biraz. En altta ise kısa bir video izleyebilirsiniz.

Kaynak : http://www.selvlaget.com/2015/08/20/hengekoyestol/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler