Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Fiyonk Lif Yapılışı

Çok güzel bir lif modeli daha. Tasarım lif modelleri ile yazılarımıza devam ediyoruz. Daha önce sizlere fiyonklu uzun lif yapımından bahsetmiştik. Bugün sadece fiyonktan oluşan bir lif örnekleri anlatımı hazırladık. Fiyonk lif yapılışını dilerseniz farklı alanlarda da kullanabilirsiniz. Mesele örgü perde süsü olarak kullanabilirsiniz. Çok hoş olmaz mı sizce de. Banyo dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Lif modellerinin en güzel örneklerini bizleri takip ederek ulaşabilirsiniz. En güzel modelleri, tığ işi lifleri, örgü modelleri yapılışının son çıkan örneklerini yayınlamaya devam ediyoruz. Hazırsanız fiyonk lif yapılışına geçelim. Hazırlayın ipleri, tığları. Başlıyoruz.

Fiyonk Lif Nasıl Yapılır?

Videolu anlatımla sizlere fiyonk lif yapılışını hazırladık. Videodan yeni modelin tüm ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Şimdi kısaca gerekli malzemelere ve nasıl yapıldığına değinelim. Yeni bir model olan fiyonk lif çeyizlik olarak da tercih edilebilecek gösterişlisi ve farklı bir model. Gerekli olan malzemeler : 5 renk lif ipi. 7 numara tığ. Makas ve gülleri ve taban olarak ördüğümüz fiyonk zeminini dikmek içinde iğne ve dikiş ipliği gerekli. Fiyonk yapımında 1 adet lif ipi yeterli oluyor diğer renkleri çok az kullanıyoruz. Yapımı gayet kolay olan bu modele tekli fıstık yaparak başlıyoruz ve tek bir kenardan sıra başında ve dönüşlerde sıra sonunda artırma işlemi yaparak 14 fıstığa çıkarıyoruz. 14 fıstık olduktan sonra başladığımız yerden ölçerek 85 cm olana kadar kafes tekniği yada kutu tekniği olarak da bilinen orgu tekniği ile örülüyor. Lifimiz 85 cm olduktan sonra artırma yaptığımız kenar değil diğer kenardan eksiltme işlemi yapmaya başlıyoruz. Yine sıra başlarında ve sıra sonlarında olacak şekilde tek fıstık kalana kadar eksilterek bitiriyoruz. Her iki kenardan da 14. Veya 15. Kenardan iğneyle teğelleyerek toparlıyoruz ve arada kalan kutucukları sayarak tam ortada yine ayni işlemi yaparak fiyonk seklini veriyoruz.

Ortadaki sabitlemek için kullandığımız kemer bant için 16 fıstık yapıyoruz ve bir sıra yıldız orgu tekniği ile örüyoruz. Yeşil ip ile yaprakları oluşturduktan sonra 3 farklı renk kullanarak gül örüyoruz ve üstüne dikiyoruz. Bandımızı bu şekilde hazırladıktan sonra fiyonk sekli verdiğimiz lifimizin ortasından arkada kalacak şekilde uçları birbirine dikerek sabitliyoruz ve modelimizi bu şekilde tamamlıyoruz.

Fiyonk Lif Yapılışı

Fiyonk Lif Yapılışı 1

Fiyonk Lif Yapılışı 2

Ve şimdide videomuzu görelim.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler