Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Fırında Sebzeli Alabalık Nasıl Yapılır?

Balık reyonlarında küçük balıklar kalmadı neredeyse. Büyük balıklar mevcut. Fırında balık yemekleri tarifleri arayanlar için geçtiğimiz günlerde yaptığım fırında sebzeli balık tarifini paylaşmak istiyorum. Balık olarak ben alabalık kullandım. Farklı balıklarla da aynı tarifleri yapabilirsiniz. Haftada en az 2 kere balık yemek gerekiyor. Omega  değerleri ve B-12 vitamini açısından. Ben daha çok fırında balık yemeklerini seviyorum. Hem vakit açısından daha iyi oluyor. Balıkları marketten aldığınızda hemen yapamayacaklar için balıklar taze bir şekilde nasıl saklanır daha önce bahsetmiştik. Balık kızartma tariflerini daha çok sevenler için balık kızartma tekniklerinden bahsetmiştik. Lezzetli ve omega açısından oldukça zengin olan somon bağlığını ızgara somon nasıl yapılır bahsetmiştik. Sevdiğiniz balıkları daha sağlıklı tüketmek için ızgara veya fırında pişirme tekniklerini kullanabilirsiniz. Kızartma yapmak isteyenler ise oldukça az yağ kullanmaya dikkat etmeli.

Fırında Sebzeli Alabalık Tarifi

Malzemeler

  • 5 adet alabalık ( kişi sayısına göre ayarlayabilirsiniz )
  • 5-6 patates
  • 4- 5 diş sarımsak
  • 2 adet kuru soğan
  • 2 adet domates
  • Sıvı yağ
  • Tuz, karabiber
  • Dileyenler maydanoz da kullanabilir
  • 2 -3 adet defne yaprağı ( ben olmadığı için kullanmadım)

Şimdi balıkları aldığımız yerlerde temizliyorlar. Balığı bir güzel yıkayalım. Fırın kabımızın tabanına biraz sıvı yağ döküp yağlayalım. Balıkları fırın kabına yerleştirelim. Üzerine ve içine karabiber ve tuz ekleyelim. Patates, soğan, domates ve sarımsağı doğrayalım. Fırın kabına önce soğanları balıkların arasına gelecek şekilde yerleştirelim. Daha sonra patates ve domatesleri yerleştirelim. Ve sarımsakları balığın üzerine gelecek şekilde yerleştirelim. Bir miktar tuz ve karabiler ekleyelim.

Fırında Sebzeli Alabalık Nasıl Yapılır?

Balıklar hazır. Pişmek için fırına gidebilirler. 180 derecede balıklarımızı pişirelim. Çok lezzetli görünüyorlar. Yanında salata ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Fırında Sebzeli Alabalık Nasıl Yapılır? 1

Fırında Sebzeli Alabalık Nasıl Yapılır? 2

Fırında Sebzeli Alabalık Nasıl Yapılır? 3

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler