Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Balık Kızartma Teknikleri

Özellikle kış aylarında çok tercih edilen balık, hem lezzetli hem de faydalı bir gıdadır. Bu yüzden balık kızartma teknikleri önem kazanmaktadır. Fırın, ızgara ve kızartılarak yapılan yöntemleri arasında küçük balıklar da kızartma yöntemi daha fazla tercih edilmektedir. Büyük ve yağlı balıklar fırın ve ızgarada tercih edilerek tüketilmektedir. Kızartılarak yapılan balıklarda ise çok miktarda yağ emmemesi gerekmektedir.

Balık Kızartma Teknikleri

Balık içerdiği omega 3 ve antioksidan özelliği ile sıkça tüketilmesi gereken gıdalardan biridir. Beyaz et olarak hayatımızda yer alan balığı haftada en az bir kere tüketmelisiniz. Peki, balığı pişirirken seçtiğiniz yöntemin püf noktaları bulunduğunu biliyor musunuz? Lezzetli ve yağsız bir balığın tadı damağınızda kalması için birkaç detaya dikkat etmelisiniz.

Satın aldığınız balıkları iyice yıkayıp temizledikten sonra suyunun süzülmesini beklemelisiniz. Ayrıca balıklar kızartılacağından dolayı iyice kuruması gerekmektedir. Daha sonra un ve tuz karışımı hazırlayarak balıkları un ve tuza buluyoruz. Fazla unu balıkları silkeleyerek bırakabilirsiniz. Un fazla olduğunda yağı fazla emer. Balıkları unlamadan önce çok az bir sıvı yağ ile ovarsanız yağ emilimi daha az olacaktır. Unladığınız balıkları yağı iyice kızmış olan tavada kızartmalısınız. Harlı bir ateşte kızaran balıklar yağ emmeden kızaracaktır.

Kısık ateş balıkların yağ emmesine sebep olur. Unladığınız balıklarınızı fazla ununu da silkeledikten sonra kızdırdığınız yağınızda kızartmaya başlıyorsunuz. Balıklar aynı anda kızarmalı ve aynı anda ters çevrilmelidir. Özellikle hamsi kızartması yaparken tüm balıkları aynı anda çevirirseniz daha az yağ emer. Kızaran balıkları tavadan alırken bir maşa yardımı ile fazla yağını süzerek almalısınız. Ardından havlu peçete serdiğiniz bir servis tabağı üzerine balıkları alarak üzerinde kalan yağıda süzmüş olursunuz.

İkinci kez balık kızartmak istediğiniz de yağı mutlaka değiştirmelisiniz. Çünkü kızartma yaparken kullanılan yağı tekrar kullandığınızda balıklarınız yağı emecektir ve fazla yağlı olmasına sebep olacaktır.

Lezzetli ve çıtır balık yapmanın sırrı unlanmış olan balıkların un fazlasını silkelemek ve harlı ateşte kızgın yağda kızartmaktır. Unun fazla oluşu balıklarınız yağlandırır. Bazı pişirme yöntemlerinde mısır unu da tercih edebilirsiniz. Sağlığınız için balık tüketimine dikkat etmelisiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler