Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Ekose Etol Şal

Şal modellerinden herkesin keyifle öreceği, çok seveceği bir şal. İstediğiniz boyutlarda örebilir ve kullanabilirsiniz. Örgü modellerini sizlere anlatımını kısaca önce yazılı olarak daha sonra ayrıntılı bir şekilde videolu olarak anlatmaya çalışacağız. Şal örnekleri, ekose etol şal ve daha fazlasına mimuu.comdan ulaşabilirsiniz.

Ekose Etol Şal Nasıl Yapılır?

Hemen ekose etol şal yapılışına geçelim. 3 adet batik ip, 1 adet tek renk ip, 2.20 m tığ, makas ve yün iğnesi gerekli. İp olarak angora gold kullanabilirsiniz.

Ekose Etol Şal

Öncelikle modelimizin zeminini örmemiz gerekiyor. Küçük kutucuklar halinde istediğimiz uzunlukta ve genişlikte. Ben etolümü 1.60 cm uzunluğunda ve 45 cm genişliğinde ördüm. Uzun bir zincir çekiyoruz ve modelimize eninden başlayarak zincir üzerine kutucuklar oluşturuyoruz. 3 zincir çekip 3. zincire batarak ikili trabzan olarak çıkıyoruz 3 zincir çekip 3. Zincirin içine batarak ikili trabzanla kapatıyoruz. Sıra sonuna kadar ve diğer sıralarda da aynı şekilde. Dönüşlerde 5 zincir çekip bir üst sıraya geçiyorum ve yine 3 zincir çekip ikili trabzanın üstüne batarak kapatıyoruz. Etolümüzün zemini istediğimiz uzunluğa gelene kadar bu şekilde örüyoruz. Puf noktası olarak sadece dikkat etmemiz gereken şey modelin çift sayı üzerine kurulması. Çünkü uçlardaki püskülleri kapatırken 2 sırayı tek püskülde birleştireceğimiz için birbirini tamamlaması adına. Dikkat etmemiz gereken ilk püf noktası budur. 2. Püf noktası ise batik ipleri geçirirken kutucukların içinden renk geçişlerini karıştırmamak ve birbirini takip etmesi. Ekose görüntüsünün elde edilmesi için bu önemlidir.
Zemin hazırlandıktan sonra 3 sıra batik ip 5 sıra tek renk ip 9 sıra batik ip 5 sıra tek renk ip seklinde 8 kat olarak iplerimizi modelimizin boyunda ve püskül boyunu da hesap ederek hazırlıyoruz. İstediğimiz uzunluktaki 8 kat ipleri yun iğnesine takarak kutucukların içinden dikişte teğel yapar gibi bir alttan bir üsten geçiriyoruz sıra sonuna kadar. Yandaki sıraya geçtiğimizde de tam tersi işlem yaparak ilk sıradaki işlemin zıttını yapıyoruz. Kaydırma yapıyoruz alttan geçirdiğimiz ipin karşılığı olarak diğer sırada üstten geçmesi gerekiyor. Bu şekilde bütün kutuları tamamlıyoruz ve uçlardaki püskülleri de 2 sıradaki ipleri birleştirerek düğümleyip uçlardan düz bir şekilde kesip modelimizi tamamlıyoruz.

Ekose Etol Şal

Ekose Etol Şal 3

Ekose Etol Şal 1

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler