Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Diş Sağlığı ve Okul Öncesi Etkinlikleri

Diş sağlığımız oldukça önemli. Diş sağlığı okul öncesi etkinlikleriyle, oyunlarla çocuklarımıza dişlerimizi korumamız gerektiğini öğretmeliyiz. Her bir birey düzenli olarak 6 ayda bir dişçiye kontrole gitmeli. Ben küçükken dişlerimden çok çektiğim için ağrıların, sızıların, yapılan işlemlerin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Şimdi kızım düzenli olarak 6 ayda bir dişçiye gidiyor. Taba çürümeler olduğu zaman hemen müdahale ediliyor. Diş kontrolleri çok güzel giderken maalesef covid 19 döneminde karantinada gidemedik. O dönemde kalıcı dişlerinden birine kanal yapılmak zorunda kaldı. Diş fırçalamanın öneminden oyunlarla çocuklarımıza bahsedebiliriz. Çok güzel etkinlikler hazırladık. Elişi kağıtları, fon kartonlarla diş, ağız yapabilir ponponlarla fırça yaparak sabah akşam düzenli olarak fırçalamanın öneminden bahsedebiliriz.

Okul öncesi etkinliklerinde legolardan dişler yapabiliriz. Kartonlardan, plastik kaplardan, poşet dosyalardan diş yapabiliriz. Amigurumi diş yapımı örüp çocukların odalarına koyabilir her gün ağız ve diş sağlığı etkinlikleriyle öneminden bahsedebiliriz. En iyi diş fırçası nasıl olmalıdır öğrenip diş yapısına zarar vermeyecek diş macunları, diş fırçaları seçmeliyiz. Şimdi diş sağlığı okul öncesi etkinlikleri kapsamında neler yapabiliriz inceleyelim.

Okul Öncesinde Diş Sağlığı Etkinlikleri

Diş sağlığı okul öncesi etkinlerinde güzel bir deneyle dişlerimizi neden korumalıyız anlatabiliriz. Yumurta kabuğu ve sodayla deneyi kolayca yapabiliriz. Önce deneyden bahsedelim. Diş fırçalamakta zorlanan çocuklar için bu deney oldukça etkili olacak. Haşlanmış yumurta kabuğu diş minesine benzetiliyor. Deneyde kullanacağımız malzemeler evimizde olan malzemeler. Yada çevremizde rahatlıkla bulacağımız türden. Yumurta diş macunu sirke deneyi yapabiliriz, soda ile deneyi yapabiliriz. Bu deneyi sınıf içi etkinlikleri olarak da yapabiliriz.

  • 3 adet haşlanmış beyaz yumurta ( kabukları soymuyoruz)
  • Soda
  • Kola
  • Su
  • Diş fırçası ve diş macunu
  • 3 adet şeffaf plastik bardak.

İlk olarak diş fırçalamanın ne kadar önemli olduğunu anlatarak başlayabiliriz. Hangi yiyecek ve içeceklerin dişlerimize zarar vereceğinden bahsedebiliriz. Deney için yumurtalarımız haşlanmış olacak. Çatlak olmamasına dikkat edelim. Plastik bardaklardan birine su, birine soda, diğerine kola ile dolduralım. Yumurtalar soğuduktan sonra hazırladığımız bardakların içine 1 er yumurta koyalım. 1 gece bekleyelim.

Ertesi gün yumurtaları çocuklarımızla birlikte kontrol edelim. Kola olan yumurta zarar görmüş olacaktır. Çocuklarımızla birlikte burada neler olmuş olabileceği hakkında konuşabiliriz. Dişlerimizi korumak için neler yapabiliriz çocuklarımızla konuşabiliriz. Sonrasında diş fırçasıyla lekeli olan yumurtaları fırçalayabiliriz.

Bu deneylerde sıvı olarak portakal suyu, çay, kahve gibi içecekleri de kullanabiliriz. Şimdi deneyi bir video ile izleyelim.

Evet sıra geldi 2. videomuza. Yine güzel bir etkinlik örneği.

Son olarak resimlerle etkinlik örneklerini inceleyelim.

Kaynak : https://www.thoughtco.com/egg-in-soda-dental-health-activity-2086863

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler