Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuk odası dekorasyonu, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken aynı zaman da çocukların iç dünyasını yansıtacak yerleşim alanlarının başında gelmektedir. Anne babalar için dünyanın en kıymetli varlığı konumunda ki çocuklarımıza güzel bir oda hazırlamayı elbette ki hepimiz istiyoruz. İstiyoruz ama bunun için bir fikrimiz yok? İşte çocuk odası için dekorasyon fikirleri konulu makalemizde buna yönelik cevapları bulabileceksiniz.

Hazırlayacağınız çocuk odaları uzun yıllar boyunca çocuğunuzun içinde büyüyeceği bir alan olacağından özen ve dikkatle konuya yaklaşılması önemlidir. Öncelikle çocuğunuzun ruh halini anlayarak hareket etmekte fayda olacaktır. Zira bu oda çocuğunuzun iç dünyasının dışa yansıması olacaktır. Çocuk odası için dekorasyon fikirlerine geçecek olursak;

Çocuğunuzun sevdiği oyun kahramanlarının resim, poster veya oyuncaklarını odaya yerleştirebilirsiniz. Eğer bir yerine iki çocuğunuz için aynı odayı hazırlamak istiyorsanız çift katlı bir ranza tercihi ile dekorasyona başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra şık bir yatak başlığı işinizi kolaylaştıracaktır. Yatakta kullanacağınız örtülerin çocuğunuzla uyumlu  olması şarttır. Buraya sereceğiniz yorgan veya yatak yüzleri için çocuğunuzun sevdiği bir kahramanı, tuttuğu takımın armasının bulunduğu tekstil ürünlerini tercih etmeniz hem miniğinizi sevindirecek hem de uygun bir dekorasyon için ilk adım olacaktır. Yatak başı için ihtiyacınızı karşılayacak bir komodin ve gece lambası olmazsa olmazdır. Bunun yanı sıra çocuğunuzun oturacağı bir çalışma masası da düşünülebilir.

Çocuk odası dekorasyonu önemlidir. Onların ihtiyaçları ise sizin için birinci sırada gelmelidir. Yatak ve çalışma masasının yanı sıra yaratıcı etkinlikler ve oyun için çocuğunuza mutlaka yer hazırlayın. Bunun için duvara koyacağınız panolar sanatsal etkinlikler için hoş bir fikir olacaktır.

Çalışma alanları da çocuğunuzun yaşına uygun olarak dekore edilmeli. Çocuğunuz için oluşturduğunuz çalışma masasının odanın ışık alan köşesine koymanız sizin için avantaj da sağlayacaktır.

Çocuk odası için dekorasyon fikirlerinde en önemli etken çocuğunuzun rahat uyumasıdır. Güzel bir uyku, sağlıklı bir gün anlamını taşır. Bunun için yatağı çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlemeniz önemli bir etken oluşturacaktır. Yatmadan önce okuyabileceği kitapları, dergileri yatak yakınına koyabilir, gece içeceği su için yer ayırabilirsiniz. Bunun için sade ve şık raflar kullanmanızda fayda olacaktır.

Çocukların odaları aynı zaman da oyun alanlarıdır. Çocuğunuzun arkadaşları geldiğinde odada bir kanepe bulunması, daha geniş bir alanda oyun imkanı sağlayacaktır. Bunun haricinde kanepe yerine oturma pufları da tercih edebilirsiniz. Puflar hem çok amaçlı kullanılır hem de odaya şıklık katar.

Yatak yerleşiminde odanın ışık alan penceresi sizin için merkez konumunda olacaktır. Yatak başlarına veya yastıklara çocuğunuzun baş harflerinin bulunduğu dekoratif yastıklar ile dekorasyon fikrinizi tamamlayabilirsiniz.

Doğal gün ışıkları çocuklarınıza enerji verecektir. Bu sebeple odayı dekore ederken pencerelerden mutlaka faydalanılması gerekmektedir.

Resimlerle Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

 

Videolu Çocuk Odası için Dekorasyon Önerileri

 

Görsel Kaynaklar:
http://www.home-designing.com/category/kids-room-design
https://www.houseandgarden.co.uk/interiors/kids-rooms

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler