Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Zincirli Örgü Modeli Yapılışı

Hırkalarda, yeleklerde, battaniyelerde kullanabilirsiniz. Şal modellerinde kullanabilirsiniz. Değişik, hızlı, ve kolay bir model. Zincirli örgü modeli yapılışı tarifini sizlere hem şemalı, hemde adım adım resimli olarak hazırladık. Model sadece zincir, sık iğne ve ilmek kaydırmadan oluşuyor. İlmek kaydırma nasıl yapılır derseniz amigurumi modellerinde de sıkça kullanılan bir teknik. Tığ ile tığa ilmek almadan batıyoruz. Ve yine battığımız yerden tığa ilmek alıp geçiyoruz. Tığda iki ilmek olacak. Tekrar ilmek almadan az önce batarak oluşturduğumuz ilmeği tığın üzerinde bulunan asıl ilmeğin içinde geçiriyoruz. Sık iğneden farklı olarak 2 ilmek oluyordu sık iğnede, tekrar tığa ilmek alıp bu iki ilmeğin içinden geçiriyorduk. İlmek kaydırmada tığa ilmek almıyoruz. Amigurumi örgü kısaltmaları ve terimlerinden ilmek kaydırmanın nasıl yapıldığını resimli olarak bulabilirsiniz. Oldukça kolay bir model. Takılmadan, zorlanmadan yapabilirsiniz.

Zincirli Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Zincirli örgü modeli yapılışını yelek modellerinde, şal modellerinde, bebek battaniyesinde, kolay lif modellerinde kullanabilirsiniz. Modelin yapılışı için % 100 pamuklu bir iplik kullanılmış. Önce modelin şeması ile başlayalım.

Zincirli Örgü Modeli Yapılışı

Şemada uzun çizgi trabzan. Uzun çizgi üzerinde bulunan çizgiler tığa kaç kez ip dolayarak trabzan yapacağınızı, x lar sık iğneyi, daireler zinciri , diğer simge ise ilmek kaydırmayı ( slip stitch ) temsil ediyor. Sembollerin de en anlama geldiğini öğrendiğimize göre fotoğraflarla modelin yapılışı aşamalarına geçebiliriz.

Çok güzel ve kolay. Çok renkli olarak da örebilirsiniz.

Kaynak : https://mypicot.com/2094.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler