Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Yonca Oya Modeli Yapılışı

Harika bir oya modeli hazırladık. Yonca oya modeli yapılışı. Daha önce sizlere yonca örneği dantel havlu kenarı yapılışı paylaşmıştık. Bu model çok sevilmişti. Şimdi örgü yonca modelinden oya örüyoruz. Yonca desenli bebek battaniyesi nasıl yapılır yine güzel bir tarifimiz var. O modeli de örgülerinizde kullanabilirsiniz. Tığ oyalarından yeni modellerin anlatımı ile devam ediyoruz.

Yonca Oya Modeli Nasıl Yapılır?

Yonca oya modeli yapılışının detayları ile devam edelim. Havlu kenarı modelleri olarak, tığ oyası örnekleri olarak kullanabilirsiniz. 3 renkli oya ipi, 22 numara tığ ve makas kullanıyoruz. Tabi birde yazma. İpliklerimiz de yazmalarımıza uygun renklerde olacak. Hazırsanız başlıyoruz.

Yonca Oya Modeli Yapılışı

Oya modelimizi motif halinde çiçeklerden oluşan ve sonrasında yazmaya sabitlenerek ilerleyen bir modeldir. Yazma kenarına 3 zincir çekerek tığ battı işlemini yaparak ilk aşamayı hazırlıyoruz. 2. Sırada yeşil ipimizle devam edip yaptığımız motifleri ekleyeceğiz. Motif yapılışı gayet kolay ve gösterişli bir modeldir. Dilediğiniz renklerle çalışabilirsiniz. Çiçeklerimiz iki renkten oluşmaktadır. Öncelikle 9 veya 10 zincir çekerek yuvarlak bir halka oluşturalım (zincir sayılarını elinizin gevşekliğine veya sıkılığına göre ayarlayınız) yuvarlak halkanın içine 20 tane sık iğne yapıp sırayı birleştirelim. Yine aynı halkanın içine 20 tane sık iğne yapalım ve sırayı birleştirelim. İpimizi koparmıyoruz aynı renkle devam ediyoruz. 6 zincir çekip bir tane 3 lü trabzan yapıyoruz ve trabzanın boşluğuna 12 dolgulu bir fıstık yapıp kapatıyoruz. 6 zincir çekip sık iğneye ilmeğimizi sabitliyoruz ve arada 2 sık iğne yaparak ayni işlemi 5 kez tekrarlıyoruz. Farklı renk ipe geçiş yapıyoruz. 6 zincir çekmiş olduğumuz boşluğa 1 sık iğne,1 yarım trabzan, 8 ikili trabzan, 1 yarım trabzan ve 1 sık iğne yapıyoruz ve diğer 6 zincir çekmiş olduğumuz boşluğu da aynı işlemi yaparak fıstığın etrafındaki zincirleri bu şekilde dolduruyoruz. Diğer yaprakları da aynı şekilde oluşturduktan sonra ipimizin rengini değiştiriyoruz 1 sırada arka ilmeklerden alarak ilmek kaydırma tekniği ile zincir görüntüsü veriyoruz. Çiçeğimizin etrafına. Bu şekilde çiçeklerimizi oluşturup ekliyoruz.

Yonca Oya Modeli Yapılışı 1

Yonca Oya Modeli Yapılışı 2

Yonca Oya Modeli Yapılışı 4

Yonca Oya Modeli Yapılışı 3

Şimdi yonca oya modelinin yapılışını detaylı izleyelim.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler