Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığla Çapraz Örgü

İlmekleri çaprazlayarak birçok örgü modeli yaptık. Yine ilmekleri çaprazlayarak yapacağınız çok şık bir örgü modeli hazırladık. Birçok örgü modelinde kullanabilirsiniz. Bebek battaniyesi modelleri, hırkalar, örgü boyunluk modelleri ve daha birçok örgü modelinde kullanabilirsiniz. Yapılışını sizlere resimlerle adım adım anlatacağız. Yapılışı çok keyifli ve kolay bir model. Karışık gelebilir. Ama tığı ve ipi elinize aldığınızda kolay olduğunu göreceksiniz. Daha önce sizlerle ilmek çaprazlayarak ördüğümüz örgü modellerinden bahsedelim. Şimdi anlatacağımız model tığ işi örgü modelleri ile yapılmış bir örnek. Yine tığ ile yaptığımız battaniye olarak ördüğümüz diğer bir model ise videolu çapraz örgü battaniye yapımı. Yapılışını sizlere hem videolu hemde ayrıntılı anlatımlı olarak hazırlamıştık. Bere ve atkı modellerinde de kullanabilirsiniz bu örneği. Tığla yaptığımız bir diğer örnekte minik karecikler örgü modeli yapımı. Yelek modellerinde, lif modellerinde ve yine birçok örnekte kullanacağınız bir model. Bir diğer modeli ise şiş örgü modelleri ile yapmıştık. Videolu çapraz bağlar örgü modeli yapılışı. Çok güzel bir örnek. Yine birçok modelde kullanabilirsiniz.

Çapraz Örgü Modeli Yapılışı

Modelin sizlere önce şemasını vermek istiyorum.

Tığla Çapraz Örgü 1

Şemada x lar sık iğneyi, uzun çizgiler trabzanı temsil ediyoruz. Uzun çizgiler üzerinde bulunan çizgilerde tığa kaç kez ip dolayarak trabzan yapmamız gerektiğini gösteriyor. Daireler ise zinciri temsil ediyor. Ucu kapalı çizgi ise tekli trabzanı temsil ediyor. Ters v işareti ise ilmek kaydırmayı temsil ediyor.

Modele 10 ve katları +2 zincir çekerek başlıyoruz. Zincirimizi çektikten sonra 3. zincir üzerine batarak her ilmeğe sıra sonuna kadar tekli trabzan yapıyoruz.

Bir sonraki turda nokta ile gösterilen ilmeklere batarak her ilmek üzerini 1 ilmek kaydırma yapıyoruz.

1 zincir çekiyoruz ve her ilmek üzerine 1 sık iğne yapıyoruz.

Tığla Çapraz Örgü 2

 Tığla Çapraz Örgü 3

Tığla Çapraz Örgü 4

Tığla Çapraz Örgü 5

Bu turda ise 5 zincir çekiyoruz. Tığa 4 kez ip doluyoruz siyah nokta ile gösterilen yerlere trabzan yapıyoruz. Daha sonra 1 zincir çekip mavi noktalı yerlere trabzan yapıyoruz. Tur sonuna kadar bu işlemi tekrar ediyoruz.

Tığla Çapraz Örgü 6

Tığla Çapraz Örgü 7

Tığla Çapraz Örgü 8

Tığla Çapraz Örgü 9

Bu turda çok gevşek şekilde örmek gerekiyor . Sıkmamak gerekiyor. Daha büyük tığ numaraları ile örebilirsiniz. Yine ilmek kaydırma yapıyoruz. Ve resimdeki adımları takip ediyoruz.

Tığla Çapraz Örgü 10

Tığla Çapraz Örgü 11

Tığla Çapraz Örgü 12

Tığla Çapraz Örgü 13

Tığla Çapraz Örgü 14

Tığla Çapraz Örgü 15

Tığla Çapraz Örgü 16

Tığla Çapraz Örgü 17

Tığla Çapraz Örgü 18

Tığla Çapraz Örgü 19

Dilediğimiz uzunluğa gelene kadar tur tekrarı yaparak örüyoruz.

Tığla Çapraz Örgü 20

Tığla Çapraz Örgü 21

Tığla Çapraz Örgü 22

Tığla Çapraz Örgü 23

Tığla Çapraz Örgü 24

Kaynak : https://mypicot.com/1049.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler