Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tığ Diyagramları

Uluslar arası kullanılan tığ diyagramlarından bahsedeceğiz. Tığ işi şemaları okurken çok işinize yarayacak semboller. Tığ işi örgü modellerin çoğunda bu sembolleri görebilirsiniz. Şal modellerinde, yelek modellerinde, battaniye modellerinde sıkça karşınıza çıkar. Bizde dilimiz döndüğünde sizlere ne anlamlara geldiğini anlatmaya çalışacağız. Daha önce amigurumi örenler için, yeni başlayanlar için amigurumi, örgü kısaltmaları ve terimlerinden bahsetmiştik. Çok beğenilmişti ilk bahsettiğimizde. Amigurumiye yeni başlayanlar terimlerin anlamları ile daha kolay ördüler. Diyagram, sembol ve temel tığ örgü kısaltmaları ile birçok örgüyü rahatlıkla örebilirsiniz. Mimuu.com da ve diğer gezindiğiniz tüm yabancı Türk sayfalardaki şemaları bu terimler ve anlamları sayesinde kolayca okuyabilir ve hemen örmeye başlayabilirsiniz.

Örgü Terimleri ve İşaretleri

Bugün birçok şemada işinize yarayarak çok sık kullanılan tığ diyagramlarından bahsedeceğiz. Terimlerin hepsi yok. Çok sık kullanılan sembolleri seçtik. Birçok dilde aynı şekilde yapılan tığ işi teknikler. Tığ işi temel teknikleri yeni öğreniyorsanız bu sembollerin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekiyor.

Tığ Diyagramları 2

Tığ Diyagramları

Tığ Diyagramları 1

Sembollerimiz yukarıda. Anlamları da yanında. İlk sembol zincir, içi dolu olan daire siyah nokta ilmek kaydırma, + sık iğne, ucu kesik çizgi tekli trabzan ( hdc ) ,  uzun çizgiler trabzan, üzerinde bulunan çizgiler ise tığa kaç kez ip dolayarak trabzan yapmanız gerektiğini gösteriyor. Küme dikiş aynı yere sayı kadar trabzan ve son ilmekleri birlikte örme anlamına geliyor.

Kaynak : https://www.girliescrochet.com/basic-crochet-stitches.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler