Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek

Sağlık konularına devam ediyoruz. Sağlıklı öğünler en iyileri daha önce değindiğimiz konulardan. Eğer sağlıklı beslenmek istiyorsanız mutlaka okumanız gereken bilgilerle dolu. Her akşam bir kase yoğurt yersek ne olur, nar tüketmenin faydaları nelerdir gibi konulara değindik. Bugün sürekli aç olanların iştahını azaltacak 13 yiyecekten bahsedeceğiz.  Sağlıklı beslenme önerileri için bu bilgileri bilmeliyiz.

İştah Azaltan Yiyecekler

Hemen hemen hepimizin derdidir kilo almak. Kilo almasak, yesek yesek zayıf kalsak diye hayal kurarız. Maalesef durum böyle olmuyor. Ancak iyi haberimiz şu ki iştahımızı kontrol edecek, kilo almamıza engel olacak besinler var. Birçok sağlıklı ve lezzetli yiyecekler var. Kilo vermeyi planlıyorsanız, sağlıklı beslenmek istiyorsanız sürekli aç olanların iştahını azaltacak 13 yiyecekten bahsedelim.

1- Kırmızı Balık

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 6

Çok sayıda protein ve omega 3 bulunur. Uzun süre tok kalmamızı sağlar. Somon balıkları sağlığımız içinde oldukça faydalıdır. Düzenli olarak kırmızı balık yemek obezite, diyabet, kalp hastalığının gelişme riskini azaltır.

2- Avokado

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 4

Mükemmel bir yağ asidi kaynağı olmakla kalmaz aynı zamanda içinde bulunan oleik asit az yemeye yardımcı olan tokluk hissini uzatır. California’da yapılan araştırmada öğle yemeğinde avokado yerseniz uzun süre tok kalacağınızı söylüyor.

3- Kahve

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 11

Kahvenin içinde bulunan kafein yağ yakımına ve yağları parçalamaya yardımcı olur. Ayrıca iştahımızı kontrol eder. Yemekten 30 dakika – 4 saat önce kahve içerseniz açlık duygumuzu etkiler. Kilo vermek için günde 2 fincan doğal demlenmiş kahve içebiliriz.

4- Chia Tohumu

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 1

Chia tohumları boyutlarının yaklaşık 11 – 12 kat daha fazla su emebilir. Mideyi doldurmaya yardımcı olur. Mideyi doldurur, tokluk hissi verir. Ayrıcı iştah azaltır.

5- Hindistan Cevizi Yağı

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 8

Hindistan cevizi yağını diğer yağlardan farkı orta zincir yağ asitleri içermesidir. Kalori yakmaya, göbek yağlarından kurtulmaya yardımcı olur. Gün içinde hindistan cevizi yağı tüketenler 256 kalori daha az yedikleri gözlemlenmiş. Yağ olduğunu unutmamalı dikkatli kullanmalı.

6- Yumurta

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 9

Yumurta uzun süre tokluk hissi veren ucuz bir protein kaynağıdır. Bir kişi kahvaltıda yumurta yerse daha az kalori tüketeceğini, kilo vereceğini araştırmalar sonucunda göstermiş.

7- Acı Biber

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 2

Acı biber iştah azaltan, yağ yakımına yardımcı olan kapsaisin içerir. Her gün biber tüketmek tolerans geliştirebilir. Bu yüzden ara ara acı biber kullanmak önerilir.

8- Ispanak

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek

Ispanak leptin hormonunun seviyesini artıran tilakoidler içerir. Açlık hissini kontrol eder. Her gün 100 gram ıspanak tüketmek kilo kaybı, iştah azalması için tüketilmesi önerilen ölçülerden.

9- Yeşil Çay

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 7

Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olan 2 bileşen içerir. Kafein ve kateşin. 1. bileşen yağ yakımına ve iştahı bastırırken, 2. bileşen metabolizmayı hızlandırır. Yağlardan kurtulmamızı sağlar.

10 – Mercimek

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 3

Mercimek çok sağlıklıdır. İçinde bol miktarda folik asit, demir, potasyum, tiamin ve manganez içerir. Açlık bastıran lif bakımından ve protein bakımından zengindir. Çok doyurucudur, fazla kalori içermez.

11 – Zencefil

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 10

Zencefilde bulunan gingerol kilo vermeye yardımcı olur. Bir araştırmada günlük olarak zencefil tüketmenin fazla kilolardan kurtardığını gösterdi. Leptin seviyesini kontrol eder, iştah bastırır.

12- Yulaf Ezmesi

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 5

Normal yulaf ezmesi ( hazır olanlar değil) uzun süre tok kalmamızı sağlar. Çok miktarda lif içerir. Kahvaltıda yulaf ezmesi yiyenler uzun süre tok kaldığı daha az kalori tükettiği görülmüş.

13- Doğal Yoğurt

Sürekli Aç Olanların İştahını Azaltacak 13 Yiyecek 12

Doğal yoğurtlar proteinlerle doludurlar. Uzun süre tok kalmamızı sağlar. Ayrıca içinde sindirim kolaylaştıran probiyotik bakteri içerir.

Kaynak : https://brightside.me/inspiration-health/13-foods-to-curb-your-appetite-for-those-who-are-always-hungry-502910/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler