Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı

Çok şeker örgü şal modeli anlatmak istiyorum sizlere. Bu tığ işi şal modeline bayılacaksınız. Çok kolay ve şık bir model. Yaza hazırlık olarak yazlık bebek battaniyesi olarak da yapabilirsiniz. Derya Baykal‘da programında daha önce yazlık bebek battaniyesine örnek göstermişti. Takip edenleriniz bilirler. Aynı kanalda Deryanın Dünyası devam etmekte ama ben izleyemiyorum maalesef. Ama netten geçtiğimiz günlerde izlemiştim. Aynı güzelliğinde devam ediyor. Takip etmek isteyenler netten de izleyebilirler. Hadi şeker modeli örgü battaniyemize başlayalım. Evde kalan iplerinizi de değerlendirebileceğiniz güzel bir proje.

Şeker Örgü Modeli Şal Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • 4.5 mm tığ
  • Renkli iplikler

Şalın ölçüleri yaklaşık 35 cm x 150 cm civarında. Grafikten takip etmek isteyenler için aşağıda yayınlıyoruz. Bir alt satırda yapılışını bulabilirsiniz.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 1

İlk rengimizle 3 zincir çekerek başlayalım. 3. zincir içine bir trabzan yapalım. Aynı yere 2 trabzan daha yapıp 2 zincir çekip dönelim.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 3

Az önce yaptığımız trabzanlar üzerine tekrar trabzan yapalım. 5 adet olacak. Yalnız son ilmekleri örmüyoruz. Onların hepsini birlikte öreceğiz. Son ilmekleri birlikte ördükten sonra 3 zincir çekip bekleyelim.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 4

Şimdi zincirin yanına aynı yere 4 trabzan yapalım. Zincir ile birlikte 5 trabzan olacak. 2 zincir çekip dönelim ve az önce tüm ilmekleri birlikte ördüğümüz gibi  5 trabzan yapıp son ilmekleri birlikte örelim.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 5

İlk şekerimizi yaptık. Şimdi istediğimiz uzunluğa gelene kadar bu şekilde örmeye devam edelim.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 6

Şekerleri ördükten sonra ana renge geçelim. Şeritlerden birinin tepesine ipi sabitleyip 3 zincir çekelim. Hemen yanına aynı yere sık iğne ile batalım. Tekrar 3 zincir çekelim. Şeker diliminin orta kısmına sık iğne ile batalım. Tekrar 3 zincir çekip birleşim yerine batalım. Bu şekilde şeridin diğer ucuna gelene kadar aynı işleme devam edelim. Tepe noktasına ulaşınca 5 zincir çekelim.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 7

5 zincir çektikten sonra tepe noktasına aynı yere sık iğne ile batalım. 9 zincir çekelim. İki şeker diliminin birleşim yerine sık iğne ile batalım. Tekrar 9 zincir çekip diğer birleşim yerine batalım. Sıranın sonuna kadar aynı işleme devam edelim. İpi sabitleyip keselim.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 8

Şimdi diğer renge geçelim. İpi sabitleyip 3 zincir çekip sık iğne ile aynı yere batalım. Sonra 4 zincir çekip resimdeki gibi başta yaptığımız şeride ekleyelim.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 9

Tüm şeritleri bu şekilde ekleyelim.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 10

Şalın uç kısımlarına her rengin ucuna aynı renkle  püskül takalım.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 11

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 12

Ve şal kullanıma hazır. Çok güzel görünüyor.

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 2

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 13

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 14

Şeker Örgü Modeli Şal Yapılışı 15

Şeker Örgü Modeli Yapılışı Video

Kaynak : atty-s.com

http://berniolie.blogspot.com.tr/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler