Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Şal Anlatımlı Modeller

Etol şal modellerinde ve yelek modellerinde kullanabileceğiniz çok güzel bir örnek. Tığ işi ile yaptığımız bir model. Dilediğiniz örgü modellerinde kullanabilirsiniz. Bebek örgü modelleri ve yapılışlarında kullanabilirsiniz. Güzel bir bebek yeleği, bebek hırkası modelleri örebilirsiniz. Çok kolay ve hoş bir şal anlatımlı modeller örneği. Her modelde kullanabileceğiniz bu örneğin tarifine geçelim.

Tığ İşi Örgü Nasıl Örülür?

Şal anlatımlı modellerde, örnekte orta kalınlıkta bir iplik kullanılmış. Ve 3.5 mm tığ. Öreceğiniz örgüye göre ipler tercih edebilirsiniz. Şal modellerinde angora ipler, lif modellerinde lif ipleri kullanabilirsiniz.

Şal Anlatımlı Modeller

Zinciri 9 katları çekip en son 6 zincir  ekleyip model kurulur. Model 5 motif üzerinden 45 + 6 zincir ilave edilip 51 zincir üzerinden anlatılmış.  Fazladan 4 zincir çekip 5 zincir içine 3lü trabzan yapılır. Bir sıra trabzanla lastik örülür. Örneğin ilk sırasına başlarken 3 zincirle geriye dönüp baştaki zincir sayılarak 3 zincire sık iğne yapılır. 1 zincir dibine 4 dolama fıstık yapılır. 1 zincir alt zincirden sayıp 6 zincire sık iğneyle sabitlenir. İlk sırayı bu işlemle tamamlarız. İkinci sıraya başlarken 3 zincir çekip bununla ilk yuvaya 5 trabzan yapılır. Üzerine 2 zincir çekilir ve diğer yuvanın içine 5 trabzan yapılır. Oluşturulan yuvanın içlerine  trabzanla sıra tamamlanır. Bir üst sıraya geçerken 3 zincir çekip 5 trabzana sık iğneyle sabitlenip bir zincir dibine fıstık yapılır.ipi dolamadan bir sonraki trabzanın basına batıp sabitlenir. 3 zincirle 4 trabzana sık iğneyle birleştirip 1 zincirle dibine fıstık yapılır. Örülen bu sıra bu işlemle tamamlanır. Bir sıra trabzan bir sıra fıstık yapılarak örgü  aynı işlemle devam eder. Yelekler de, Etol şal da, hırka yapımın da bebek örgülerin de ,hatta lif yapımı da şahane olur. Bebek battaniyesinde de yapabilirsiniz. Sadece ipinizi ve üzerinde yazan tığ numarasıyla örmeniz gerekir.

Şal Anlatımlı Modeller 1

Şal Anlatımlı Modeller 2

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler