Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Bere

Şiş örgü modelleri ile yapılmış harika bir örgü bere. Bere modellerinde kullandığımız deseni istediğiniz örgü modelleri ve yapılışlarında kullanabilirsiniz. Şiş ile bebek beresi yapımı olarak kullanabilirsiniz. Erkek örgü bere modelleri olarak kullanabilirsiniz. Yetişkinler için örebilirsiniz. Hırka modellerinde ve diğer örgü modellerinde de kullanabilirsiniz. Şimdi örgü bere yapımında duruşunu görelim. Ve izleyelim tarifi.

Bere Yapılışı

Örgü bere yapılışı için 1 adet orta kalınlıkta iplik kullandık. Ve beremizi dikmek için iğneye ihtiyacımız olacak. Tabi örmek için şişe. İpinizin kalınlığına göre şişler kullanabilirsiniz. Ve tabi makasa da ihtiyacamız olacak.

Örgü Bere

Modelimize başlarken 4 numaralı misinalı şişle  80 ilmek atarak başlıyoruz. Birebir lastik örüp 1 düz 1 ters örüp devam edip sıramızı tamamlıyoruz. Örgüyü çevirdiğimizde de düz ilmek düz ters ilmek ters örülüp bu şekilde lastiği 8 sıra ile tamamlıyoruz. 8 sıra lastiği örüp tamamladıktan sonra   1 sıra düzünden düz 1 sıra tersinden ters örüp 2 sıra düz örüyoruz. 2 sıra düzden sonra modelin  yapımına geçiyoruz. Modeli lastiğin üzerinden kuruyoruz. İlk ilmeği örmeden alıyoruz. 2.  İlmek ters gelmiş bunu ters örüyoruz. Yanındaki düz ilmeğin 2. İlmeğin içinden batıp düz örüyoruz. İlk sırayı bu şekilde tamamlıyoruz. Çevirdiğimizde arka sırada da aynı şekil ilk ilmek örmeden alınır. Yanındaki ters ilmek ters örülür. Düz ilmek ise 1. İlmekten değil 2. İlmeğin içinden batıp düz örülür. Bu şekilde düzleri saydığımızda 8 sıra örüp ilk Selanik modelini tamamlarız. Selanik örgü modelinden sonra 8 sıra  her 2 tarafında da düz örülür. 4 diş haraşo yapılır. Sonra tekrar model kurulur.  Model aralarına 4 diş haraşo örülüp 4 sıra Selanik modeli 3 sırada haraşo örgü örülerek berenin model kısmı biter. 2 sıra eksiltme yapılır. 1 sıra düzünden 2 ilmek eksilir. 1 sıra tersinde  2 ilmek ters örülerek eksilir. Eksiltmeden sonra kalan ilmekler iğneye geçirerek ilmekler ortada toplanıp tepe kısmı  dikilir. İsteyen tepe kısmına ponpon da dikebilir. Yan kısmında da dikim yapılarak berenin dikimi de biter. Bu modeli kendinize, eşinize oğlunuza da yapabilirsiniz.

Örgü Bere 1

Örgü Bere 3

Selanik örgü bere yapılışında yukarıda olduğu gibi aynı sayılarda ve aralarda haraşo örgü modeli kullanarak veya aşağıda olduğu gibi videoda olduğu gibi örebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler