Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Oklava Örgü Kelebek Yelek Nasıl Yapılır?

Hem şapka, hem atkı, hem yelek. Sizler için değişik bir örgü modeli hazırladık. Oklava örgü modelinden şık bir yelek yapıyoruz. Boyunluk yapıyoruz. Ve aynı zamanda şapka. Bir taşla 3 kuş vuruyoruz. Farklı örgü modelleri arayanlar , sevenler için güzel bir örnek. Değişik örgü modellerinden. Daha öncede oklava örgü modelinden birçok çalışma yaptık. Oklava yerine kalın şiş, karton kullandığımız oldu, cetvel kullandığımız oldu. . Karton kullanarak oklava örgü modeli atkı yapımı yaptık. Cetvel kullanarak oklava örgü modeli bluz yapımı yaptık. Kalın şiş kullanarak oklava örgü modeli nasıl yapılır anlattık. Yapılışı kolay ama duruşu çok şık bir örgü modeli. Örgüye yeni başlayanlar da kolaylıkla yapabilirler. Ayrıntılı yapılışına daha önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Kelebek Yelek Nasıl Yapılır?

Modelin örnek olarak yapılışını yani oklava örgü modelinin nasıl yapıldığını daha önce sizlere birçok kez anlatımını paylaşmıştık. Burada tekrar örneğin nasıl yapıldığını anlatmayacağım. Üst paragrafta bağlantılar vermiştim. Oradan ulaşabilirsiniz. Burada yeleğin nasıl yapıldığından bahsedeceğim. Yelekte dikiş yok. Arka kısmında bir kapşon örüyoruz ve şapka olarak da kullanabiliyorsunuz. Çok zevkli bir şekilde öreceksiniz. Ve bittiğinde çok mutlu olacaksınız.

Malzeme olarak alpaka bir iplik ve 4.5 mm tığ kullandık. Ve kalın bir şiş. ( oklava da olabilir ) Önce kolları örerek başlıyoruz. Manşetler ile. 37 zincir çekerek başlıyoruz. Halka oluşturuyoruz. Üzerine her bir zincire sık iğne yapıyoruz. ( 36) Daha sonra arka ilmeklere batarak ( siz normal şekilde sık iğne de yapabilirsiniz. ) 17 tur örüyoruz. Manşetlerden sonra kol kısmına geçiyoruz. Örnekli kısma yani.

Her bir zincir içinden ilmek çıkartıyoruz. 36 ilmek oluyor. Daha sonra 4 ilmeği toplayıp üzerine 4 sık iğne yapıyoruz. Sıra sonuna kadar bu işlemi tekrar ediyoruz. Bir sonraki turda yine ilmek uzatarak 36 ilmek yapıyoruz. Ve bu turda sıra sonuna kadar 1 kez 3 ilmek toplayıp 4 sık iğne yapıyoruz. 1 kez 4 ilmek toplayıp 4 sık iğne yapıyoruz. Yani 48 sık iğnemiz olacak.

Bir tur 48 olarak modelimizi örüyoruz. Daha sonra tekrar artırma yapıyoruz. Bu turda ise sıra sonuna kadar 2 kez 4 ilmek toplayıp üzerine 4 sık iğne, 1 kez 4 ilmek toplayıp 5 sık iğne yaparak sık iğne sayısını 52 ye çıkartıyoruz. Bu sayı ile kol uzunluğu boyunca örüyoruz. Yaklaşık toplamda 7 kez daha aynı sayıda örüyoruz.

İki kolu ördükten sonra aşağıdaki gibi iki kolu birleştiriyoruz. Ve üzerine aynı şekilde örmeye devam ediyoruz.

Kolları birleştirdik ve kalan kısmı da ördük. Çok güzel oldu. Kalan kısma kaynak bölümünden ulaşabilirsiniz.

Oklava Örgü Kelebek Yelek Nasıl Yapılır?

Oklava Örgü Kelebek Yelek Nasıl Yapılır? 1

Oklava Örgü Kelebek Yelek Nasıl Yapılır? 2

Oklava Örgü Kelebek Yelek Nasıl Yapılır? 3

Oklava Örgü Kelebek Yelek Nasıl Yapılır? 4

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler