Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır?

Mum atlıkarıncası nasıl yapılır? Evet başlığımız bu ama aslında bir sıcak hava deneyi yapıyoruz. Atlıkarıncamızı yaptığımızda sıcak hava deneyini de gerçekleştirmiş oluyoruz. Yapılışı da oldukça kolay. Büyük küçük tüm çocuklarımızla yapabiliriz. Evde veya okulda sınıf içi etkinlikleri olarak da yapılabilir. Üstelik bu deneyi yapması da oldukça kolay. Malzeme olarak ise yine birçok şeyi kullanabiliriz. Teneke kapaklar, konserve kapakları, plastik veya kağıt tabaklar, kağıtlar, fon kartonlar kullanabiliriz. Alüminyum tabaklar kullanabiliriz. Hatta işi daha fazla büyütüp aşağıdaki görsellerde gördüğümüz gibi dekoratif atlı karıncalar, sıcak hava deneyleri yapabiliriz. Öncesinde yine daha önce yaptığımız okul öncesi etkinliklerine göz atalım.

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 17

Çocuklarımızla birlikte hem eğleneceğimiz hem de öğreneceğimiz çok güzel etkinlikler hazırlıyoruz. Bugünde sıcak hava deneyi nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. Bir diğer ismi ise mum atlıkarıncası. Çok güzel görünüyor. Mesela çocuklarımızla birlikte pet şişeleri boyayarak saksılar, kalemlikler yapabiliriz. Nasıl yapıldığını merak ediyorsanız pet şişe ile etkinlik örneğini inceleyebilirsiniz. DIY langırt masası yapılışı da çocukların çok ilgisini çekecek. Birlikte keyifli oyunlar oynayacağız. Karton kutudan kale yapılışına ise kız çocukları bayılacak. Şimdi ise mum atlıkarıncası nasıl yapılır onu öğrenelim.

Mum Atlıkarıncası Yapılışı

Evde olan malzemelerle kolayca mum atlıkarıncası yapacağız. Büyük küçük herkes lunaparka gittiğinde mutlaka atlıkarıncaya binmiştik. Özellikle çocuklar çok severler. Bu bilim deneyleri projesinde kendi atlıkarıncamızı yapacak ve onu çalıştırmak için yaktığımız mum arasındaki ilişkiyi öğreneceğiz. Sıcak hava ısınınca yükselecek ve bu hava atlıkarıncamızı döndürmeye başlayacak. Mum atlıkarıncaları Alman noel geleneğiymiş. 1800lerin başında evlerde elektrik yokken icad edilmiş. Genelde kış temalı figürlerle yapılırmış. Bizlerde hem deney olarak yapacak istersek de dekoratif amaçlı kullanacağız.

İlk olarak resimlerle adım adım mum atlıkarıncası nasıl yapılır onu öğrenelim.

mum atlıkarıncası şema pdf

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır?

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 1

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 15

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 13

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 14

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 9

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 10

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 11

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 12

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 2

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 8

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 3

Atlı karıncamız hazır. Artık dönebilir. Bu arada atlıkarıncalarımızı dilediğimiz gibi süsleyebiliriz.

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 6

Mum Atlıkarıncası Nasıl Yapılır? 4

Benzer teknikle yapılmış atlı karınca modellerine göz atalım. Rüzgar gülleri, semazenler, çocuklarınızın fotoğrafları ile çok güzel atlıkarıncalar yapabilirsiniz.

Şimdide videolara geçip atlı karıncanın yapılışını öğrenelim.

Kartonları kullanarak da atlıkarıncalar yapabilirsiniz.

Kaynak : https://www.sciencebuddies.org/science-fair-projects/project-ideas/Aero_p051/aerodynamics-hydrodynamics/make-a-candle-carousel

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler