Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Mandala Taş Boyama Nasıl Yapılır?

Yeni sayılabilecek bir sanat demek yanlış olur mu, bilmiyorum ama, taş boyama tekniğinin bir çeşidi olan, mandala taş boyama nasıl yapılır bu konuda bilgiler paylaşmak isterim. Renkli noktalı desenlerle göz alıcı ürünler çıkartmaya hazırsanız başlayalım. Yine ilginizi çekecek taş boyama örneklerinden bahsetmek istiyorum. Taş boyama nasıl yapılır ve örnekleri ile ilgili meyve, uğur böcekleri, çizgi film karakteri gibi çalışmalar yapabilirsiniz. İlk defa yapacaksanız kolay taş boyama örnekleri ile başlayabilirsiniz. Taş boyama sanatından mandala örneklerine değinelim.

Taş Boyama Mandala Nasıl Yapılır?

Taş boyama ve mandala taş boyama da fazladan bir meziyete, üstün bir yeteneğe ihtiyacınız yok. Hayal gücünüzle daha önce yapılmamış desenler ve renk uyumları çıkartabilir, yada daha önce yapılmış taş boyama örneklerine bakarak mandala boyama işini yapabilirsiniz. Taş boyama manzara resimleri yapmak mandala boyamaya göre biraz daha yetenek istiyor gibi, ama konumuz mandala boyama, buradan devam edelim. Çakıl taşı boyama taşlarla dekorasyon konusunda çok güzel işler çıkartacaksınız eminim.

Mandala taş boyama nedir diye merak edenler için; deniz kenarı yada akarsu kenarlarından topladığınız taşların üzerine, akrilik boya kullanarak fırçalarla noktalı desenler boyama tekniği diye bir tanım yapsak yanlış olmaz.

  • Taşları boyamadan önce sabunlu su ile yıkayın.
  • İsterseniz astar boya atabilirsiniz, isterseniz direkt taşın üzerini boyamaya başlayabilirsiniz.
  • Merkezden başlayıp dışa doğru yapılan desenlerde, açık tondan koyu tona yada tam tersini yapabilirsiniz. Ton uyumuna bakmadan rengarenk desenler boyamak sizin elinizde, seçim sizin.
  • Bir önceki yaptığınız noktanın tam üzerine gelecek şekilde desenler oluşturmayın. Her zaman iki nokta arasına nokta desen yapın.

Mandala Taş Boyama 1

Mandala Taş Boyama 2

Mandala Taş Boyama

Şimdi birkaç mandala taş boyama örneklerini inceleyelim.

Bu iş için ister fırça isterseniz de sivri uçlu malzemeler kullanabilirsiniz. (Video da fırçanın yanında şiş ve kalem kullanıldığını göreceksiniz)

Yukarıda bahsettiğimiz boyama tekniklerinden başka bir teknik kullanabilirsiniz. Bu size kalmış. Paylaşımlarımız da ilham kaynağı olmayı istiyoruz. Mandala taş boyamaya yeni desenler, teknikler kazandırabilirsiniz.

Mandala taş boyama dışında porselen takımlarını, porselen kupalarını da bu şekilde süsleyebilirsiniz. Aynı tekniği başka malzeme ve boyalarla deneyebilirsiniz. Cam bardakları boyamak, mandala boyama tekniği ile şişelerden aksesuarlar yapmakta mümkün. Ahşap, fayans, metal yada mermer vs. Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Neden olmasın? Denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Mandala Taş Boyama 10

Mandala Taş Boyama 9

Mandala Taş Boyama 8

Mandala Taş Boyama 7

Mandala Taş Boyama 6

Mandala Taş Boyama 4

Mandala nokta boyama malzemeleri

Seçeceğiniz fırçaların numarası en fazla 2 mm olsun, daha fazlası bu iş için uygun olmayabilir. Sentetik kıllı fırçalar kullanın, hayvan kıllarında yapılmış fırçaların uçları yumuşaktır, nokta desenler yaparken zorlanabilirsiniz, ayrıca sentetik fırçalara göre daha fazla saçaklanma yapacaktır. (Aşağıdaki fotoğraftaki ilk iki fırça bu iş için uygun olan fırçalar)

Mandala Taş Boyama 3

Kalemle, şişle, sentetik fırça ile uğraşmayım diyorsanız, mandala taş boyama seti olarak internette arattırıp bu setleri de kullanabilirsiniz. Boya olarak Rich Multi Surface Akrilik Boya Seti 10 Renk yada başka markalarda akrilik boyalar kullanabilirsiniz. Bu konuda çeşit çok dilediğinizi seçin. Boyanın kıvamını; Bir parça kağıdın üzerine boyayı damlatın, damla tek başına nokta oluşturması gerekir, çok koyu olursa ince detaylar yapmak zorlaşır, bu şekilde kontrol etmiş olursunuz. İyi eğlenceler.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler