Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Shibori Tekniği

Batik boyama nasıl yapılır detaylı bir şekilde daha önce detaylı bir şekilde anlatmıştık. Yine batik boyama tekniklerinden de bahsetmiştik. Yine batik boyama teknikleri ile yazımıza devam edip beğeneceğinizi düşündüğümüz modellerle devam ediyoruz. Kumaş boyama teknikleri, batik boyamalar yaparken ahşaplar, boncuklar, taşlar, ipler kullanabilirsiniz. Lastikten modeller yapabilirsiniz. Tişörtlerinizi, beyaz pamuklu kumaşlar üzerine batik boyamalar yapabilirsiniz. Batik boyama yaparken pamuklu kumaşlar kullanabilirsiniz. Doğal kumaşlar kullanarak batik boyamalarınızı yapabilirsiniz. Biraz shibori tekniğinden bahsedelim. Daha sonra yeni modellerin yapılışına geçelim. Shibori ciltleme, dikme, katlama, bükme, sıkıştırma yoluyla boyama yöntemlerinde kullanılan Japonca bir terimdir. Şimdi bu tekniklerden bahsedelim. Ve nasıl yapıldıklarını görelim.

Batik Katlama Teknikleri

Kumaşlarınıza, tişörtlerinize uygulayacağınız çok güzel tekniklerden bahsedelim. Tekniklerin isimlerinden, ne anlamlarına geldiklerinden ve nasıl yapıldıklarından bahsedeceğiz. Sizde bu teknikleri istediğiniz çalışmalarda kullanabilirsiniz. İşte shibori tekniğinden ilk tekniğimiz.

1-Arashi Tekniği fırtına anlamına gelen güzel bir teknik. Sarma tekniği. Tişörtün veya kumaşın etrafını boru, ahşap çubuk etrafına sarıp ip ile bağlıyoruz. Şimdi nasıl yapıldığını resimli olarak görelim.

Shibori Tekniği 4

2- Kumo Tekniği büküm ve bağlama tekniği anlamına geliyor. Boncuklarla, taşlarla kumaşları bağlayarak yapıyoruz. Çakıl taşı, küçük taşlarla yapılan etrafı lastik ve iplerle bağlanan bir teknik. Şimdi de nasıl yapıldığını resimlerle görelim.

Shibori Tekniği 5

3- Itajime  Tekniği bu teknikte kumaş akordeon gibi katlanarak yapılan bir teknik. Dilerseniz resimli olarak nasıl yapıldığını görelim.

Shibori Tekniği 6

Kumaşlarımızı, tişörtlerimizi bu tekniklerle hazırlayalım.

Shibori Tekniği 1

Shibori Tekniği 7

Kumaşlarımız boyamaya hazır. Boyama teknikleri ile ilgili nasıl yapıldığına dair önceki tariflerimizi inceleyebilirsiniz.

Shibori Tekniği 2

Boya kumaşlarımıza geçtikten sonra düğümleri çözelim.

Shibori Tekniği 7

Ve kumaşlarımız hazır. Harika görünüyorlar.

Shibori Tekniği 3

Shibori Tekniği

Shibori Tekniği 8

Kaynak : https://honestlywtf.com/diy/shibori/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler