Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kolay Ajurlu Şal Yapılışı

Videolu yapılışıyla ajur sarmallarından oluşan bir tarif hazırladık. Video içinde şemadan bahsedilmekte. Bende ekran görüntüsü alarak burada da paylaşmak istedim. Eski bir çekim olduğu için net olmayabilir. Örgü şal modelleri dikdörtgen olarak istediğiniz ölçülerde öreceğiniz tariflerden. Örgü şal modellerinde günlük veya çeyizlik şal modelleri olarak yapabileceğiniz kolay örgü modellerinden. Dilediğiniz iple örebilirsiniz. Birazdan modelde kullanılan ipin özelliklerinden bahsedeceğiz. Tığla veya şişle en güzel şal modellerinden bahsediyoruz. Mesela ilk paylaştığımız andan itibaren çok sevilen bir modelimiz var. İsmi pek güzel olmasa da modeli çok güzel. Videolu virüs şal yapılışı. Severek öreceğiniz dilediğiniz gibi boyutlandıracağınız bir şal. Diğer bir örnek ise dantel yonca örülüşü. Alize iplerle kalın tığlarla muhteşem duruyor. Eğer bu modelleri ve daha fazlasını örmek isterseniz önceki içeriklerimizi incelemeniz yeterli. Şimdi kolay ajurlu şal yapılışını öğrenme vakti.

Ajurlu Şal Nasıl Örülür?

Enini, boyunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kolay ajurlu şal yapılışı ilk defa tığ, ip alanların da rahatlıkla örebileceği örneklerden. Temel tığ tekniklerini bilmek yeterli. Zincir çekmek, trabzan yapmak gibi. Önce bu tekniklerin pratikliğini yaptıktan sonra şalı örebilirsiniz.

51 cm genişliğinde 137 cm uzunluğunda örülmüş bir şal. 5,5 mm tığla örülüyor. Akrilik bir iplik kullanılmış. İlk olarak şemayla başlayalım.

Kolay Ajurlu Şal Yapılışı

Şala 84 zincir çekerek başlıyoruz.

  1. tur : +6 zincir çekiyoruz. Dönüyor 3 zincire sık iğneyle batıyoruz. 3 zincir çekip sırasıyla ard arda 3 zincire 1 er trabzan yapıp son ilmekleri birlikte örüyoruz. 3 zincir çekip bir sonraki zincire sık iğneyle batıyoruz. 5 zincir çekip 6. zincire sık iğneyle batıyoruz. Bu işlemleri sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz. Son zincire trabzanla batıyoruz.
  2. tur : 3 zincir çekip dönüyor aynı yere 2 trabzan daha yapıyoruz. 5 zincir çekip bir önceki turda yaptığımız 3 trabzanın tepesine batıyoruz. Tekrar 5 zincir çekiyor yuvaya geliyoruz. 5 trabzan yapıyoruz. Bu işlemleri sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz.

Şal 2 turun tekrarından oluşuyor. İster püsküllerle ister farklı kenar oyası modelleriyle şalı tamamlayabilirsiniz. Şimdi duruşunu görelim.

Kolay Ajurlu Şal Yapılışı 1

Kolay Ajurlu Şal Yapılışı 2

Sıra geldi kolay ajurlu şal yapılışını videodan izlemeye.

Kaynak : https://www.yarnspirations.com/caron-openwork-wrap/CAC0126-007086M.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler