Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kenar Biyeli Battaniye Nasıl Örülür?

Kenar biyeli battaniye nasıl örülür? Çok seveceğiniz battaniyelerin başında yerini alacak. Kalın iple battaniye modelleri olarak ördüğümüz için çabuk ilerleyen çabuk biten battaniyelerden olacak. Bebek battaniyesi modelleri, tek kişilik battaniye, örgü TV battaniyesi, örgü çift kişilik battaniye gibi yatak örtüsü gibi örüp kullanacağınız bir battaniye. Örnek olarak pirinç örgü modelini kullanıyoruz. İstediğimiz ölçülerde ördüğümüz battaniyenin kenarına biye geçiyoruz. Şiş örgü kenar biye yapılışını sadece battaniyelerde değil birçok yerde kullanabilirsiniz. Mesela ahududu reglan kol hırka örmüştük. Kenarlarına biye geçmiştik. Muhteşem olmuştu. Spor bir görünüm katmıştı. Eğer sizde örmek isterseniz tarifine ahududu uzun hırka yapılışından ulaşabilirsiniz. Bebek örgülerinde, bebek yeleklerinde kullanabilirsiniz. Örgü hırka modellerinde kullanabilirsiniz. Bu güzel içerik sayesinde 2 modelin yapılışını öğreneceğiz. Hem pirinç örgüyü hem de kenar biye yapılışını. Biye için ilmek sayılarını 2 – 3-4- 5 gibi örgünüze göre ayarlayabilirsiniz. Örgü modellerinden güzel battaniyenin yapılışına geçelim.

Kenar Biyeli Battaniye Tarifi

Kenar biyeli battaniye için kalın ipler kullanıyoruz. Battaniyenin ölçülerini yapacağınız çeşide göre belirleyebilirsiniz. Bebek battaniyenin ölçüleri farklı olacaktır. Eğer yatak örtüsü yapmak istiyorsanız ölçüsü farklı olacaktır. Örgülerde ilmek hesabı yapmak için önce kısa ilmek atarak biraz birkaç sıra örebilir cm olarak ölçüsünü alabilirsiniz. Sonrasında örmek istediğiniz ölçüye göre cmye hangi ilmek denk geliyorsa o şekilde ilmek atıp battaniyeyi örmeye başlayabilirsiniz.

Modeldeki battaniye 150 x 150 cm. Kalın iple örülmüş 89 ilmek atılarak başlanmış. Şiş olarak 15 mm kullanılmış. 10 – 15 mm şişle örülecek ipler kullandığımızda ilmek sayısı, ip kalınlığına göre ilmek sayısı da değişecektir. Kenar biyeli battaniye nasıl örülüş aşamalarına geçelim.

Kenar Biyeli Battaniye Nasıl Örülür?

Battaniyemiz bittiğinde yukarıdaki gibi görünecek. Şimdi pirinç örgü nasıl yapılır izleyelim.

Evet pirinç örgüyü izledik. Şimdi kenar biye nasıl yapılır onu izleyelim. Tığ işi örgüler, şiş örgülerde kenar biyeyi kullanabilirsiniz.

Kaynak : https://www.femmeactuelle.fr/deco/loisirs-creatifs/comment-tricoter-un-plaid-au-point-de-riz-borde-de-cordelette-2115633

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler