Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Deterjan Yapımı

Bulaşık deterjanlarıyla her gün mutfakta kullandığınız eşyaları yıkıyor ve onları tekrar tekrar kullanıyorsunuz. Bu yüzden de her gün bulaşık deterjanıyla bir şekilde etkileşimde bulunmuş oluyorsunuz.  İçinde ne olduğunu bilmediğiniz ve içindekiler bölümünü okuduğunuzda da anlayamadığınız bulaşık deterjanlarını kullanmak istemiyorsanız evde kendi bulaşık deterjanlarınızı yapabilirsiniz. Üstelik birçoğumuzun deterjanlara karşı alerjisi de olabiliyor. Bu deterjanlar elde ve makinede yıkamak için iki çeşittir ve şöyle hazırlanır:

Bulaşık Makinesinde Kullanmak için Yapabileceğiniz Bulaşık Deterjanı Tarifi

Evde Deterjan Yapımı 3

Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı, makinede bulaşık deterjanının tuz bölümüne limon tuzu, parlatıcı bölümüne ise limon suyu veya elma sirkesi koyarak makinenizi kullanabilirsiniz. Limon tuzu bulaşıklarınızı arındırır ve makinenizi kirece karşı korur. Elma sirkesi ise matlaşmayı engelleyici özelliktedir.

Bu malzemeleri böyle değil de tablet şeklinde kullanmak isterseniz limon tuzunu sirke ve biraz su ile eritip buzdolabının buz kalıplarında dondurduktan sonra kullanabilirsiniz. Ancak böyle kullanırken de makinenizin parlatıcı bölümüne elma sirkesi koymayı unutmayınız. Çünkü elma sirkesi kullanmadığınızda yıkadıklarınız matlaşabilir.

Evde Deterjan Yapımı 1

Elde Yıkamak İçin Bulaşık Deterjanı Tarifi

Bir kalıp sabunun yarısını rendeleyiniz. 3 veya 4 bardak sıcak suyun içine bir yemek kaşığı boraks ve rendelediğiniz sabunu koyup sabun eriyene kadar iyice karıştırınız. Hoş koku vermesi için bu karışımın içine istediğiniz bitkisel yağlardan 10 veya 15 damla kadar ekleyiniz.

Evde Deterjan Yapımı 2

Bu yöntemleri kullanarak doğal yollardan kendi hazırladığınız bulaşık deterjanlarınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler