Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Düz Örgü Üzerine İşleme

Örgü modelleri ve yapılışlarında kullanacağınız güzel bir teknik. Düz örgü üzerine işleme. Dümdüz bir örgü üzerine istediğiniz desenin işlemesini yapabilirsiniz. Mesela isimler,  güzel dilekler yazabilirsiniz. Sevdiğiniz figürlerin resimlerini işleyebilirsiniz. Çocukların sevdiği kahramanlardan işleme yapabilirsiniz. Çiçek desenleri işleyebilirsiniz. İğne ile örgü üzerine işlemede birçok desen uygulaması yapabilirsiniz. Beğendiğiniz bir kanaviçe etamin örneklerinden, dantel örneklerinden işlemeler yapabilirsiniz. Kanaviçeleri ve dantelleri şablon gibi düşünüp az sonra paylaşacağımız teknikle örgüler üzerine işleme yapabilirsiniz. Bebek örgü modellerine bebeklere özgü desenler işleyebilirsiniz. Örgü hırka modellerinde, kazaklarda, yeleklerde, şapka modellerinde, eldivenlerde… Şişle örülen birçok örgüde desen uygulaması yapabilirsiniz.

Mesela el örgü kazak örneklerinde iğne ile gül figürleri işlenmiş. Orada bulunan şemayı farklı örgülerde de kullanabilirsiniz. Bebek battaniyesinde, kırlent modellerinde, paspas modellerinde çok güzel olur mesela. Örgü süsleme sanatı örneklerini inceleyebilir, fikir edinebilir ve en güzel desenleri siz işleyebilirsiniz. Nakışlı örgü modellerinden de bahsetmiştik. El nakışı modelleri, örgü aplike modelleriyle de yaptığınız örgüleri süsleyebilirsiniz. Şimdi iğne ile düz örgü üzerine işleme nasıl yapılır ondan bahsedelim.

Örgü Üzerine İşleme Nasıl Yapılır?

Adım adım düz örgü üzerine iğne ile işlenmiş bir desen göreceğiz. Kaplan figürü işlenmiş kazağa. Sizde netten beğendiğiniz şablonları işleyebilirsiniz örgülerinize. Kanaviçe şablonlarını kullanabilirsiniz. Her 1 çarpı işini 1 ilmek olarak düşünerek oluşturabiliriz desenleri. Örgülerin ön yüzüne, arka yüzüne, kollara, yakalara her yere işleme yapabiliriz.

İlk olarak düz örgü üzerine işleme yapılmış bir model incelemesi yapalım.

Düz Örgü Üzerine İşleme 5

Düz Örgü Üzerine İşleme 1

Düz Örgü Üzerine İşleme 4

Düz Örgü Üzerine İşleme 3

Düz Örgü Üzerine İşleme 2

Çok güzel duruyor değil mi. Sanki örgü işleme olarak değil ilmek ilmek örülerek yapılmış. Zor bir desen uygulaması işleme olarak yapıldığında daha kolay bir hal alıyor. Sıra geldi videoyu izlemeye.

 

Kaynak : https://www.twoofwands.com/patterns/clothing/tiger-ringer-tee-pattern

Benzer İçerikler
One thought on “Düz Örgü Üzerine İşleme”
  1. francoise simon dedi ki:

    merci de vos conseils,j’ en prend bonne

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler