Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Dikişsiz Yelek Nasıl Örülür?

Benzer model daha önce şiş örgü modellerinde de paylaşmıştık. Bütün olarak örüyoruz. Örerken kol boşluğu bırakıyoruz. Düz olarak örmüştük. Şimdi motifli olarak örüyoruz. Beğendiğiniz motifli dantel örneklerinden örebilirsiniz. Pamuklu iplikler, merserize pamuklu iplikler tercih edebilirsiniz. Çeyizlik yelek modelleri genelde angora ipliklerle örülüyor. Kaynana öremez gelin giyemez örgü modeli yapılışı yelek modellerine çok yakışan bir örnek.

Dikişsiz Motifli Yelek Nasıl Örülür?

Beğendiğiniz farklı bir motiften de örebilirsiniz. Aynı teknikle. Dikdörtgen olarak örüyoruz. Örerken kol motif birleştirme atlayarak kol kısmını yapıyoruz. Daha sonra kol için bıraktığımız boşluğa motifleri örmeye devam edip kolu tamamlıyoruz. İsterseniz kollu, isterseniz kolsuz yapabilirsiniz. Motifin şemasını verelim önce.

Dikişsiz Yelek Nasıl Örülür? 5

Dikişsiz Yelek Nasıl Örülür? 4

Motifte 10 zincir çekerek başlıyorsunuz. Üzerine 10 sık iğne yapıyorsunuz. 9 zincir çekerek bir sonraki tura başlıyorsunuz. Ve 6. sık iğne üzerine batarak yuva yapıyoruz. Bu şekilde 4 yuva daha yapıyoruz. 3.turda yuvaların içine sırasıyla 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 11 trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne yapıyoruz. 4. tura gelince şemadaki gibi yuvalar yapıyoruz. Zincir sayıları şemada verilmiştir. Tüm motifleri aşağıdaki yelek şemasında olduğu gibi ekliyoruz.

Dikişsiz Yelek Nasıl Örülür?

Modelde 6 motif kullanılarak yapılmış. Siz motif sayısını kendi bedeninize göre ayarlayabilirsiniz. 9 motif eklediğinizde sırt orta noktaya denk geliyor. Tabi bu ölçü her bedene , kullandığınız ipin kalınlık ve inceliğine göre değişir. 6. ve 7. motifler arasında kol boşluğu bırakıyorsunuz. Ve şemada kırmızı renkle gösterilmiş kol motif şeması gibi ekliyorsunuz. Kol ağzını birkaç tur sık iğne dolanarak yapıyorsunuz. Daha sonra tüm örgü bittiğinde etrafına istediğiniz kenar oyası modeli ekliyorsunuz. Ponpon kenar yapımı yapabilirsiniz mesela.

Dikişsiz Yelek Nasıl Örülür? 3

Dikişsiz Yelek Nasıl Örülür? 2

Dikişsiz Yelek Nasıl Örülür? 1

Kaynak : https://mirincondecrochet.wordpress.com/2013/09/02/saco-con-union-de-motivos-2/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler