Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Dantel Tepsi Örtüsü Yapılışı

Dantel örneklerinden süper bir örnek daha. Şemalı anlatımlı olarak hazırladık. Dantel tepsi örtüsü yapılışı kullanacağınız ipin kalınlık ve inceliğine göre tığ boyutlarına göre boyutları farklılık gösterecektir. Tepsi içi dantel modelleri dedik ama kasnakta dantel modelleri olarak da yapabilirsiniz. Düş kapanı yapabilirsiniz. Yuvarlak dantel oda takımı modeli yapımı olarak kullanabilirsiniz. Kalın koton iplerle örüldüğünde boyutları yeterli çapa ulaştığında örgü amerikan servis modelleri olarak da yapılabilir. Kıyafetleri dantelle süsleme örnekleri hazırlamıştık. Dantel tepsi örtüsü yapılışı çok zarif bir örnek. İsterseniz kıyafetlerinizi süslemek için örüp kullanabilirsiniz. Zincir ve tarbzanlarla yapılan kolay dantel motifinin detaylı yapılışına geçelim.

Dantel Tepsi Örtüsü Yapımı

Hemen şema ile başladık. Çok güzel çok zarif bir dantel örneği. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli iplerle örerek kullanabilirsiniz. Amerikan servis, dantel duvar süsü örnekleri gibi. Dantel tepsi örtüsü yapılışı için şemadan birkaç turun yapılışını birlikte örelim. Şemada daireler zincir, uzun çizgiler trabzan, x ler sık iğne anlamına geliyor.

Dantel Tepsi Örtüsü Yapılışı 1

İlk tura sihirli halka ile başlıyor içine 20 sık iğne yapıyoruz. 2. tura 6 zincir çekerek başlıyoruz. 4 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip devam ederek 4 trabzan daha yapıyoruz. Bu şekilde 4 yuva oluşturuyoruz.

3. turda 3 zincir ile başlayıp yuvanın içine 2 tabzan yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz. Yuvanın içine 2 trabzan, bir önceki turda yaptığımız trabzanlar üzerinde devam ederek 4 trabzan yapıyoruz. 2 trabzan yuvaya yapıyoruz. 3 zincir çekiyoruz. Tekrar devam ederek aynı işlemleri tekrar ediyoruz.

4. turda ise yine yuvalı kısımlarda artırma yaparak baklava diliminden 12 trabzan yapıyoruz.

İlk 4 tur bu şekilde. Baklava dilimi örüyoruz. Ve ortalarda ajur ekliyoruz. Baklava dilimlerinin ortasına güzel bir kenar danteli ekliyoruz.

Dantel Tepsi Örtüsü Yapılışı

Motifi kalan yerden örmeye devam ederken aklınıza takılan bir konu olursa sorabilirsiniz. Çok güzel çok zarif bir örnek oldu. Dantel tepsi örtüsü yapılışı tamamlandı.

Dantel Tepsi Örtüsü Yapılışı 2

Kaynak :  https://ergahandmade.blogspot.com/2020/09/crochet-christmas-doily-diagram.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler