Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sıradaki yazımız da bobin danteli nedir ve bobin danteli nasıl yapılır anlatımlı videolar ile açıklamaya çalışacağız. Genel olarak incelediğimizde birçok kişinin diyeceği gibi oldukça zahmetli, emek isteyen ve zor gözüken bir el işi dantel modeli. Bende çok yeni tanıştım. Yani çok fazla bilgim yok. Aktardıklarım internet üzerinden kısıtlı araştırmayla edindiğim bilgiler. Türkçe fazla bir kaynak da bulamadım. Sanıyorum bizim yöremizde çok bir tarihi yok. Buna en yakın olarak kastamonu bağlama danteli gördüm fakat yine de çok farklı. Eğer bilgisi olan arkadaşlar bize aktarırlarsa çok iyi olur. Türkiye de bobin danteli kursu veren veya yapan var mı bilemiyorum. Pinterest te bir kullanıcı yastık danteli diye aktarmış bilmiyorum aynı şey mi? Türkiye de belki de bu isimle anılıyordur. Fakat onunla ilgili de bir bilgi edinemedim. Belki Melek Hanım biliyordur ben alel acele yazayım istedim.

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kökeni Porto Riko olarak belirtilmiş wikipedia da. Genellikle ahşap bobin üzerinde iğneler ve kalemlere sarılmış gibi dantel iplikleri yardımıyla oluşturulmuş. Ahşap bobinde iğneleri altta bulunan desene göre yerleştiriyorsunuz. Daha çok makrome işine benziyor. Masa örtüleri, havlu kenarları gibi alanlarda köşe ve kenar oyası gibi kullanılıyormuş. Ve aşağıda birçok örnekte göreceksiniz oldukça güzel süslemeler, dekoratif ürünler ortaya çıkmakta ve fazlası ile zarif görünümleri var.

 

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır? 1

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır? 2

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır? 3

 

Bir sonraki yazımızda size daha fazla bobin danteli örnekleri ve modelleri paylaşacağım. Şimdilik bir kaç tane bu yöntem ile hazırlanmış ve tamamlanmış el işi örneklerini aktaracağım. Benim oldukça hoşuma gitti umarım sizlerde beğenirsiniz.

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır? 4

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır? 5

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır? 6

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır? 7

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır? 8

Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır? 9

Bu görsel şöleni şimdilik burada kesiyorum. Fakat dediğim gibi daha fazlasını ileriki yazılarımızda aktaracağım. Yine inanılmaz bobin danteli örnekleri göreceksiniz.

Bobin Danteli Nasıl Yapılır Videolu

Maalesef sizlere Türkçe anlatımlı bir video bulamadım. Ama mümkün olduğunca detaylı bir şekilde gösteren ve takip edilebilen bir video seçmeye özen gösterdim. Şimdiden bu işe merak salanlara kolay gelsin diyorum. Eğer yaptıklarınızı bizlerle de paylaşırsanız ve böyle bir deneyimi bize ayrıca aktarırsanız seviniriz, mutlu oluruz daha neler neler. Hadi bakalım videolu anlatıma geçelim.

 

 

Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşürüz. Ellerinize sağlık.

 

Benzer İçerikler
3 thoughts on “Bobin Danteli Nedir ve Nasıl Yapılır?”
 1. Emine dedi ki:

  Türkiyede bobin danteli için malzemeleri aparatları satan yerler varmı peki

  1. Ayşe dedi ki:

   maalesef bu konuda bilgimiz yoktur.

 2. yurdagul dedi ki:

  Slm bobun danteline bende cok meraklıyım bazı malzemeleri turkıyrde var ama orjinal gibi degil genelde hırıstıan kulturu oldugu biliniyor almanya belcıka taylant rusya gibi ulkelerde daha yaygın ve kullanıldıgı biliniyor ipi turkiyede bulmak çok zor özel bir ip deneyenler kullananlar bilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler