Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Yıldız Çiçeği Motifli Lif Yapılışı

Çiçeğini örgü aplike modelleri olarak da kullanabileceğiniz çok güzle bir örnek. Yıldız çiçeği motifli lif yapılışı. Tüm detayları videoda. Yıldız çiçeğini lif örneklerinde kullanabileceğiniz gibi örgü süsleme sanatında da kullanabilirsiniz. Motifli lif yapımı olarak örüyoruz. Ve çok güzel bir sonuç çıkıyor ortaya. Çiçekleri evde kalan ipleri değerlendirmek içinde kullanabilirsiniz. Bebek battaniyesi yapımında da. Örgü liflerde kullanıyoruz bugün. Çiçek motifli lif yapılışına önce yazılı olarak kısaca değinelim. Hemen ardından çiçek motifli lif yapılışına geçelim.

Çiçek Lif Modeli Yapılışı

Bu yazımızda sizlere çeyizlerin vazgeçilmezi olan liflerden güzel bir model göstereceğiz. Rengarenk çiçeklerden oluşan bu lifte isterseniz her bir çiçek için farklı renk kullanabilirsiniz. Biz 3 renk ip kullanarak bu lifimizi yaptık.Yıldız çiçeği motifli lif yapılışında 5 numara tığ kullanıyoruz.

Yıldız Çiçeği Motifli Lif Yapılışı

İlk olarak çiçeğimizi yaparak modelimize başlıyoruz. Puf çiçek yaparken olduğu gibi zincirlerden oluşan bir halkanın içine aralarında 1 zincir olmak koşuluyla 2li trabzanlar yapıyoruz. 12 kutucuk oluşuyor. Üst sıraya geçtiğimizde yıldız tekniğiyle yuvarlak lif örüyor gibi devam ediyoruz. Bir kutu boş bırakıp 1 kutu dolduruyoruz. Böylelikle 6 dilim oluşmuş oluyor. Bir üst sırada çiçeğin yapraklarının oluşması için eksiltme işlemi uygulayarak her yaprağı sivriltiyoruz. Sivrilen uç kısmına pimpirikler yapıyoruz. Çiçeğimize sonraki aşamada orta kısmına trabzanların olduğu yerlere de farklı bir renkle trabzanlar yapıyoruz. Her trabzana pipirik yaparak toplamda 12 adet pimpirik yapmış oluyoruz. Bu çiçeği orta çiçek olarak varsayarak aynı çiçekten 6 tane daha yapıyoruz. Yaptıkça bu çiçekleri her birbirine hemde orta kısıma birleştiriyoruz. Renk tercihleri tamamen zevkinize kalmış. Bu 7 çiçek birbirine birleşince bir yuvarlak görünümü alıyor. Alt taban olarak ta yıldız tekniğiyle düz yuvarlak bir taban lif örüyoruz. Bunun için 7 zincir çekip halka yaparak başlıyoruz. Üst sıraya geçtiğimizde bir fıstık yapıyoruz kapatıp üzerine tekrar bir fıstık yapıyoruz ve dininden 2. Fıstığı alıp kapatarak 3 zincirle diğer dilime geçiyoruz. Her bir 6 dilime de aynı işlemi uyguluyoruz. Bir üst sırada yine yıldız tekniğiyle örmeye devam ediyoruz. Farklı olarak her dilimin sonunda 2li fıstık yapıp kapatarak modelin büyümesini sağlıyoruz. Her sırada fıstık sayısı artıyor ve 9 fıstık olduğu zaman kenar oyasına geçiyoruz. Kenar oyası için fıstık üzerine pipirik yapıyoruz 3 er kez ve tekrar fıstığın tepesine sabitliyoruz. Bu düz tabana çiçekli kısmı dikerek modelimizi bitiriyoruz.

 

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler