Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu Tunus İşinde Şiş Örgü Nasıl Yapılır ?

Tunus işi modellerini sizlere sunmaya devam ediyoruz. Tunus işi nasıl yapılır derseniz onun için özel tığ şişler satılıyor öncelikle elinizde bir tane olması gerekiyor. Örmesi daha rahat. Tunus işini yaparken istediğimiz uzunlukta zincir çekiyoruz ve zincirlerin içinden ilmek çıkartıyoruz. Daha sonra geriye doğru bu ilmekleri örüyoruz. Tunus işi ileri ve geri olarak örülüyor. Kolay bir örnek ve birçok farklı modeli var. Sizlerle bunları mümkün olduğunca paylaşacağız.

Ben mesela tunus işi nergis modelinden bahar için kızıma bir hırka yapıyorum. Şimdiden başladım. Ancak bitiririm. Gerektiği yerlerde arttırma ve eksiltmeler yaparak örmeye  tunus işi arttırma ve eksiltme ile devam ediyorum. İki renkli tunus işi örmek isteyenler sitemizi ziyaret edebilirler yapılışı mevcut.

Bugün tunus işinde şiş örgü yapılışını göstereceğiz. Hazırlayın ipleri ve tığı başlıyoruz.

Tunus İşinde Şiş Örgü Yapımı

Klasik olarak zincir çekip içinden ilmek çıkartıyoruz. İsterseniz bir kaç sıra bu şekilde örebilirsiniz. Şimdi ilk dik ilmeğin içinden ve yanından tığ ile batıyoruz. İlmek alıp ikisini birlikte örüyoruz. Şimdi aynı işlemi ikinci dik ilmek ve yayından batarak yapalım. Ve ikisini birlikte örelim. Sıra sonuna kadar. Yani iki ilmek arasındaki delikten batıyoruz. Önce dik ilmek daha sonra hemen yayındaki deliğe batarak örüyoruz.

Geri doğru gelirken önce ilk ilmeği tek olarak örüyoruz. Daha sonra iki ilmek olarak örüyoruz. Aynı işlemleri tekrar ederek istediğimiz uzunluğa gelene kadar örüyoruz.

Videoda önce tunus işi yapımını göreceksiniz. Daha sonra tunus işi şiş örgü yapılışını.

 

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler