Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Örgü Puf Nasıl Yapılır ?

Sizlere kendi yaptığım örgü puf modeli yapılışından bahsetmek istiyorum. Örgüye yeni başlayanlar ve puf örmek isteyenler için. Pufu örerken aşamalarını videoya çekmeye çalıştım. Teknik olarak nasıl yapıldığını kavradığınızda artık istediğiniz sayıda ve modelde kendi tarzınıza uygun örgü puf modellerini yapabilirsiniz. Saç örgülü puf modelleri, pirinç örgü puf modelleri, kordon iple örülmüş puf modelleri yapabilirsiniz. Aynı teknikle koton iplerle de puf örebilirsiniz. Penye ipten örgü modellerini ev dekorasyonunda bir çok alanda kullanıyoruz. Örgü paspas modelleri, örgü sepet modelleri, çantalar yapıyoruz. Evimize renk katan, dekorasyonumuzu tamamlayan çok güzel parçalar yapıyoruz.

Penye İpten Puf Nasıl Örülür?

Penye ipi yaparken ben 3 adet 700 – 800 gramlık penye ip almıştım. Ve 10 mm şiş. 2 adet ip yeterli oldu. Daha uzun sayıda ilmek başlayacaksanız yetmeyebilir. Ben 40 ilmek ile başladım. Çok büyük olmasını istemiyordum. Penye ip biraz inceli kalınlı, lekeli çıktı. Şimdi özel kesip penye ipler var. Onları kullanmadım ama kalınlığı eşit olabilir.

Pufu 40 ilmek ile başladım. 1 sıra haraşo ördükten ördüm. 2. sıranın haraşosunu örerken sıra sonunda 4 ilmek kalınca geri döndüm. Geri dönüşlerde küçük bir püf noktası var. Videoda bahsettim. Geri döndükten sonra yine diğer uçta 4 ilmek kalınca geri döndüm. 4. tura gelince sıra sonunda 10 ilmek kalınca döndüm. Yani 4 ilmek öncesinden 6 ilmek yeni turda toplam 10 ilmek kalınca döndüm. Aynı işlemi diğer kenar içinde yaptım. Tekrar döndüğümde sıra sonuna kadar normal şekilde dönmeden ördüm. Yine dönmeden 1 sıra haraşo ördüm. İlk dilimi tamamlamış oldum.

Bu şekilde 25 – 27 dilim ördüm. Ve astar hazırlama ve birleştirme işlemlerine geçtim. Astar hazırlama kısmını ve birleştirme kısmını videolardan takip edebilirsiniz. Astarı sağlam dikişler ile dikin. Benim diktiğim dikişler patladı tekrar pufun içini boşaltıp astarı dikmek zorunda kaldım. İşti puf bittiğinde aşağıdaki gibi görünecek.

Videolu, Örgü Puf Nasıl Yapılır ?

Videolu, Örgü Puf Nasıl Yapılır ? 1

Videolu, Örgü Puf Nasıl Yapılır ? 2

Videolu, Örgü Puf Nasıl Yapılır ? 3

Videolu, Örgü Puf Nasıl Yapılır ? 4

 

Ve pufun  yapılış aşamalarını videolu olarak görelim.

 

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler