Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tunus İşi Patik Modelleri

Tunus işi patik modelleri kışın ayağımız üşüdüğünde sıkça kullandığımız bir eşya. Çeyizlerde mutlaka her çeşit patik modelleri bulunur. Tunus işi patik yapımında tıpkı Wayuu Mochilla Çanta modellerinde olduğu gibi desen kısmına geldiğinizde ipleri yürütüyorsunuz. Daha önce tunus işi patik örneklerini incelememiştim. Sonradan üzerine desen işleniyor sanıyordum. Ama patiği örerken deseni de aynı zamanda örüyorsunuz.

Kışa hazırlık olarak beğendiğiniz patik modeli yapımından yapabilirsiniz. Sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. El emeğiniz güzel bir hediye olacaktır. Tunus işi örgü modellerinin sizlere çeşitlerinden bahsetmiştik. Mümkün olduğunca videolu olmasına dikkat ediyoruz. Benim çok sevdiğim modellerden biri tunus işi nergis modeli yapılışı. Bereler, atkılar, yelekler, süveterler , hırkalar örebilirsiniz. Çok beğenilen ve kolayca öreceğiniz bir model.

Tunus İşi Patik Nasıl Yapılır ?

Tunus işi patik yapımına 20 zincir çekerek başlıyorsunuz. Klasik olarak içinden ilmek çıkartıyorsunuz. 6 sıra boyuncu 20 ilmek olarak örüyorsunuz. 7. sırada beğendiğiniz motifi yapmaya başlıyorsunuz. Renk değişimini dik ilmeğin içine batıp öreceğimiz rengi tığa alıp örerek devam ediyoruz. Motifi yaparken aynı anda renkli ve ana renginizi birlikte örerek devam ediyorsunuz. Kendi çizdiğiniz bir deseni de örebilirsiniz.

Patiği örerken parmak kısmına geldiğimizde örgünün sol tarafından dik ilmeklerin içinden ilmek çıkartırken sonda iki ilmeği birlikte örerek kesiyoruz. Geri gelirken aynı şekilde örüyoruz. Şişte 7 ilmek kalana kadar aynı şekilde eksiltme yapıyoruz. 7 ilmek kaldıktan sonra kenar kısımlardan ilmek alarak ilmek sayısını 20 ye çıkartıyoruz. 20 ilmek topladıktan sonra tekrar 7 ilmek kalana kadar eksiltme yapıyoruz. Tekrar 20 ilmek topluyoruz. 6 sıra desene uygun şekilde örüyorsunuz. Parmak uçları döndü. Tekrar motifi yapmaya başlayarak patiği örmeye devam ediyoruz.

Tabanı için önden dönen kısımdan 9 ilmek çıkartıyoruz. Sıra sonlarına geldiğinizde uzun kısımlardan ilmek alarak ekleme yapıyorsunuz. Taban kısmını örmüş oluyoruz. Topuğu dikip kenar süsü yapıp tunus işi patik yapılışını bitiriyoruz.

Tunus İşi Patik Örnekleri

Kaynak : https://pinterest.com/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler