Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Şiş Örgü Lif Modelleri Yapılışı

Şiş örgü modellerinin en güzel örneklerinden biriyle devam ediyoruz. Şiş örgülerimizi bu kez lif örneklerini örmek için kullanıyoruz. Şiş örgü lif modeli yapılışı çok beğeneceğiniz renk renk örmek isteyeceğiniz modellerden biri. Birazdan detaylı bir şekilde yapılışına değineceğiz. Şimdi daha önce ördüğümüz iki şiş örgü lif örneklerinden bahsedelim.

Şişle uzun lif yapımı paylaşmıştık. Pirinç örgü modeliyle ördüğümüz çıtı pıtı bir lif. Kolay bir örnek olduğu için örgüye yeni başlayanlarda rahatlıkla örebilir. Şişle lif modelleri anlatımlı örnek ise kare olarak hazırladığımız ajurlu örgü modelleriyle ördüğümüz bir lif. Şişte kare, uzun, yuvarlak parçalarla takım lif modelleri de örebilirsiniz. Şişle takım lif modeli yapılışı öreceğiniz takımlarda sizlere fikir verecektir.

Şiş Örgü Lif Modelleri Yapılışı

İki Şişle Lif Nasıl Örülür?

Yine farklı bir iki şiş lif modelinin anlatımını sizler için hazırladık. Fare dişi örneğini daha önce bir çok şiş işi örgüde kullandığımız gibi yeni ve farklı desenleriyle iki şiş lif modellerine de uyarladık. Şiş örgü lif modelleri yapılışına 5 ilmekle başlayıp arttırarak önce 11 ilmeğe daha sonra sayımızı yine arttırarak 19 ilmeğe çıkardık. 19 ilmeğin 4 ilmeğini haraşo 11 ilmeğini düz ve kalan 4 ilmeğini yine düz olarak örüyoruz. Arka yüzde fare dişi örneği için ayırmış olduğumuz 11 ilmeği ters örüp tekrar ön yüze geçtiğimizde fare dişi örneğinin 11 ilmeğini ön yüzden düz örüyoruz.

2. ön yüzden düz ördükten sonra 2. Sıramızın arka yüzünde fare dişi örneğini kurarak modelimizi 5 diş fare dişi örneği oluncaya dek devam ettiriyoruz. Daha sonra fare dişi örneğimizin sağ kısmından sağa doğru ajur açarak ilerliyoruz. Fare dişi örneğinin üzerine V ajurlar yaparak orta kısmındaki 1 ilmeği de arka yüzden sürekli ters örerek V ajurumuzun desenini yapmış oluyoruz. İlerleyip fare dişinin sol kısmından da sola doğru ajurlar açarak. 10 sıra 10 ajur olacak şekilde örüyoruz. İstediğimiz büyüklüğü elde edince ön ve arka kısımda sağ ve sol köşelerden eksiltmemiz başlıyor. Eksilterek lifimizi başlangıç kısmında olduğu gibi 5 ilmekle bitiriyoruz.

Şiş Örgü Lif Modelleri Yapılışı 1

Biz şiş örgüsü lifimizi yaparken lif ipi ve 2 numara misinalı örgü şişi kullandık. Sizler de öreceğiniz ip ve ipinize uygun seçtiğiniz şişeleriniz ile bu teknik ve fare dişi örneğimizle yaptığımız lifi bebek battaniyelerine, masa örtülerine, şal, kırlent yüzleri ve daha bir çok örgü işinize uyarlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler