Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Şiş Örgü Kolay Hırka Modeli

Herkese Merhaba. Son derece basit ve bir o kadar şık örgü hırka modeli paylaşmak istiyorum sizlere. Düz örgü ve ters örgüden oluşan bir model. İsteyenler örnek koyabilirler tabi. Aynı modelin daha önce bir benzerini paylaşmıştık sizlere tığ işi hırka modeli olarak. Sistem olarak aynılar ama biri tığ işi örgü modeli diğer şiş örgü modeli. Yine daha önce sizlerle paylaştığımız ve oldukça şık olan örgü ceket hırka modelini de yapabilirsiniz.

Şiş Örgü Kolay Hırka Modeli Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • Orta kalınlıkta yünlü ip
  • Aldığınız ipe uygun misinalı şiş

Şişe 150 ilmek atarak başlıyoruz. Daha geniş yapmanız gerekiyorsa ilmek sayısını arttırabilirsiniz. Kenar örneği için bir sıra düz örgü örelim. 2. turda 1 düz örgü bir örmeden boş olarak diğer şişe ilmeği alalım. Sıra sonuna kadar bu işlemi tekrar edelim. 3. turda düz olarak örelim. 4. turda 2 ilmek düz olarak örelim. 3. ilmeği şişe boş olarak örmeden alalım. Turun sonuna kadar 1 düz ör bir boş al olarak devam edelim.

Kenar oyası için bu 4 turu 3 kez daha  tekrar edelim. Kenar oyasının videolu yapılışını izlemek isteyenler sitemizden çinli dalgalar örgü modeli videosunu izleyebilirler.

Hırkanın kenar oyası bittikten sonra vücut kısmı için istenilen uzunluğa gelene kadar bir sıra ters bir sıra düz örgü olarak örmeye devam edelim. Yaklaşık 100 sıra. Bu sıra beden ölçünüze göre değişiklik gösterebilir.

Hırkanın montajı için aşağıdaki grafiği kullanabilirsiniz.

 

Şiş Örgü Kolay Hırka Modeli 1

Hırkayı yarısını katlayalım ve kol ölçüsüne göre yaklaşık 20 cm boşluk bırakarak dikelim. İşte sizlere dikişi daha kolay bir şekilde ve düzgün yapmanız için video.

Şiş Örgü Kolay Hırka Modeli 2

Örgü Birleştirme Nasıl Yapılır ?

Son adım olarak kol kenarlarına kenar oyası örmeye geldi. Şişe ilme alalım ve üst kısımda anlattığımız gibi kenar oyası örelim. Her iki kol için bu işlemi tekrar edelim. 12 sıra olana kadar 1-4 turları tekrar edelim. Ve bitirelim.

Şiş Örgü Kolay Hırka Modeli

Örgü hırka modeli yapımı bitti. Çok şık oldu öyle değil mi !

Şiş Örgü Kolay Hırka Modeli 3

Şiş Örgü Kolay Hırka Modeli 5

Şiş Örgü Kolay Hırka Modeli 4

Kaynak : http://purlavenue.com/2015/03/simple-knit-shrug.html

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler