Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Şiş Örgü Battaniye Modelleri ve Yapılışları

Şapka modelinde bulunan örnekten esinlenerek bebek battaniyesi ördük. Çokta güzel oldu. Şiş örgü yıldız modelinden yapıyoruz. Daha önce şiş örgü yıldız modeli nasıl yapılır videolu olarak paylaşım yapmıştık. Bugün bu güzel modelden battaniye örüyoruz. Yıldız örgü modeli bayan şapka yapılışı da paylaşmıştık. Şapka örmek isteyenler önceki yazılarımızı inceleyebilirler.  Yıldız örgü modeli çanta yapılışında tığ işi yıldız örgü modelini kullanmıştık. Duruş olarak birbirlerine benziyorlar.

Şiş Örgü Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır?

Vereceğimiz ölçüler 60×80 ebatlarında bir battaniye oluyor. Ölçüler kullanacağınız iplere göre değişir. İplik olarak % 100 yünlü bir iplik kullanıldı. Siz farklı iplerde tercih edebilirsiniz. Ve alacağınız iplere uygun şiş tercih ederek örebilirsiniz.

Şişe 4 ve katları +1 ilmek atarak başlayabilirsiniz. Şişe 105 ilmek atarak başlayalım. İstediğiniz kenar lastiği uygulaması yapabilirsiniz.

1.tur : Şişe ilmekleri attıktan sonra tüm ilmekleri düz olarak örelim.

2.tur : İlk ilmeği düz olarak örelim. Sıra sonunda 1 ilmek kalana kadar 3 ilmeği birlikte ters ör, 1 ilmek içinden 3 ilmek çıkar ( ilmeği ters olarak örelim, şişten çıkartmayalım şişe 1 kez ip dolayıp aynı ilmeği ters olarak tekrar örelim, ilmeği şişten çıkartalım. ) olarak devam edelim. Sonda kalan 1 ilmeği düz olarak örelim.

3.tur : Tüm ilmekleri düz olarak örelim.

4.tur : 1 ilmek düz olarak örelim. 1 ilmek ters örelim, 1 ilmek düz olarak örelim Sıra sonunda 2 ilmek kalana kadar 3 ilmeği birlikte ters ör, 1 ilmek içinden 3 ilmek çıkar ( ilmeği ters olarak örelim, şişten çıkartmayalım şişe 1 kez ip dolayıp aynı ilmeği ters olarak tekrar örelim, ilmeği şişten çıkartalım. ) Sondaki 2 ilmeği 1 ilmek ters , 1 ilmek düz olarak örelim.

Bu 4 turu örgünün boyutları istediğiniz ebatlara ulaşana kadar tekrar ederek örelim. Kenar bordür kısmı için battaniyenin tüm çevresinden her ilmekten ilmek çıkartarak şişe alalım. Daha sonra 2 + 2 lastik örgü örelim. Yani 2 ilmek düz, 2 ilmek ters. 4 cm ördükten sonra bitirelim.

Şiş Örgü Battaniye Modelleri ve Yapılışları

Şiş Örgü Battaniye Modelleri ve Yapılışları 1

Şiş Örgü Battaniye Modelleri ve Yapılışları 2

Kaynak : http://www.ravelry.com/patterns/library/babytppe-i-daisy-stich–baby-blanket-in-daisy-stich

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler