Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Sıcak Tutan Tığ İşi Örgü Şapka Modeli

Kulakları örten şapka modeli sizi soğuktan koruyacak. Kulakları örten şapkalar hep çocuklarımız için olacak değil ya . Birde yetişkin bayanlar için örelim. Kendimiz için örelim. Bu şapka hem sıcak tutacak hemde çok şık. Kalın 3 renkli iplikle örebilirsiniz. Ve kalın ipe uygun 12 mm tığ. Daha öncede yine kendimize örebileceğimiz şapka modelleri paylaşmıştık. Çiçekli bere modeli ve tığ işi şapka yapımını sizlerle paylaşmıştık.

Tığ İşi Renkli Bere Nasıl Yapılır ?

Tur başlarına başlarken 3 zincir çekerek başlayalım.

1.tur : 4 zincir çekip halka oluşturalım. 3 zincir çekelim ve yanına 7 trabzan yapalım. Toplamda 8 trabzan olacak.

2.tur : Bu turda her ilmeğe iki kez batarak 16 trabzan yapalım.

3. tur : 3 ör bir arttır olarak 20 trabzan yaparak bu turu tamamlayalım.

4.tur : Baştaki 2 trabzanın üzerine 1 kez batarak trabzan örelim. Daha sonra 3 ör bir arttır olarak 4 kez örelim. Kalan iki trabzanın üzerine yine bir kez batarak örelim. 24 trabzanımız olsun.

5.tur : 5 trabzan arttırma yapmadan örelim. Daha sonra 3 kez 5 ör 1 arttır ile örmeye devam edeli. Son iki trabzana arttırma ve eksiltme yapmadan örelim. 28 trabzanımız olsun.

6.tur : İlk sıraya aynı yere 2 trabzan yapalım. Sonraki 3 sıraya tek trabzan yapalım. Sonraki 3 sıraya ise tekli trabzan yapalım. Yanındaki 2 ilmeğe sık iğne yapalım. Sonraki 8 sıra içine her birine 2 sık iğne yapalım. Sonraki iki sıraya 1 sık iğne yapalım. Sonra 3 tekli trabzan , 3 ikili trabzan yapalım. Sonraki sıraya aynı yere 2 trabzan yapalım. Son sıraya da trabzan yaptıktan sonra dönelim. ( 32 sıra olacak. )

7.tur : 7 sıraya aynı yere 2 trabzan yapalım. Sonraki iki sıraya birer trabzan yapalım. Sonraki  7 sıraya yine aynı yere 2 trabzan yapalım. Son kalan 3 sıraya aynı yere 2 trabzan yapalım. ( 36 sıra)

Ön kısım için örmeye devam edelim.

1.tur : 2 zincir ile başlayalım. 32 trabzan yapalım. Daha sonra iki kez iki trabzanı birlikte  örelim. Eksiltme yapmaya başlıyoruz.

2. tur : 2 zincir çekip dönelim. İki trabzan birlikte örelim. Önümüzdeki 5 sıraya birer trabzan yapalım. Sonraki 3 sıraya tekli trabzan yapalım. 14 sıra sık iğne olarak örelim. 3  sıra tekli trabzan örelim. 5 sıra trabzan örelim. Daha sonra iki trabzanı birlikte örelim. (32)

3.tur : Baştan ve sondan iki trabzan birlikte örerek eksiltme yapalım. Arada kalan kısımları trabzan olarak örelim. (30)

4.tur : 6 sıra trabzan olarak örelim. 3 tekli trabzan, 12 sık iğne, 3 tekli trabzan, 6 ikili trabzan olarak örelim. (30)

5. tur : Her sıraya bir kez batarak 30 trabzan yapalım.

6.tur : 5 ikili trabzan, 3 tekli trabzan, 14 sık iğne, 3 tekli trabzan, 5 ikili trabzan olarak örelim. (30)

Örgü bere modeli bitti. Uç kısımlarına püskül takıp bitirelim.

Sıcak Tutan Tığ İşi Örgü Şapka Modeli

Sıcak Tutan Tığ İşi Örgü Şapka Modeli 1

Sıcak Tutan Tığ İşi Örgü Şapka Modeli 2

Sıcak Tutan Tığ İşi Örgü Şapka Modeli 3

Açıklamalı modelin orjinal şekline buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler