Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Saç Bakımı Doğal Yöntemler

Doğal esansiyel yağlarla saç bakımı ipuçları hazırladık.  Daha önce saçlar için doğal bakım maskesi yapımı hazırlamıştık. Saçı gür ve dolgun gösterme yöntemlerinden bahsetmiştik. Evde doğal şampuan nasıl yapılır bahsettiğimiz diğer yöntemlerden. Şimdi ise saç bakımı doğal yöntemlerden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlıyoruz.

Saç Bakımı Doğal Yöntemler 5

Saç Bakımı Doğal Yağlar

Evde uygulayabileceğimiz doğal yağlarla saç bakım ipuçları hazırladık. Saç bakımı doğal yöntemler nelermiş, hangi yağları kullanabiliriz, nasıl uygulayabiliriz hemen başlayalım. Bakım yaptığınız saçları direk yıkamayın. Şampuanlayarak yıkama işlemi yapın. Bu şekilde daha etkili olacaktır. Sonra her  zamanki gibi şampuanlayın. 5 – 7 damla yağ ve 1 yemek kaşığı yağ orta uzunlukta saçlar için uygun. Saçınız uzun veya kısa ise miktarı ona göre belirleyebilirsiniz.

Saç Bakımı Doğal Yöntemler 1

Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Evde Bakım

Saçlarınız kuruysa evde bakımla canlılık kazandırabilirsiniz. 1 yemek kaşığı ılık zeytinyağı içine 5 – 7 damla hindistan cevizi yağı, avokado yağı veya mısır yağını karıştırın. Kafa derimize uygulayalım. Birkaç saat bekledikten sonra yıkayalım. Sandal ağacı yağı kuru saçların nemlenmesini sağlar. Lavanta yağı sebum üretimini sağlar ve nemlendirir. Ylang ylang yağı yağlanmayı kontrol ederek saçın elastikiyetini artırır. Sardunya yağı saç derisindeki yağlanmayı dengeler ve saç derisini yumuşatır. Yasemin yağı saçı nemlendirir. Yumuşak ve ipeksi hale getirir. Dikkat edilmesi gereken husus yasemin yağını hamile ve emziren anneler kullanmamalı.

Saç Bakımı Doğal Yöntemler

Yağlı Saçlar İçin Maske

Yağlı saçlar için öneriler hazırladık. Kabak, badem, nergis yağlarından birini 1 yemek kaşığı kullanarak ve az sonra sayacağımız yağlardan 5 – 7 damla kullanarak maskeler hazırlayabilirsiniz. 60 – 90 dakika saçta bekletebilir yıkayabilirsiniz.  Greyfurt yağı saçın yağlanmasını normalleştirir. Limon yağı saç derisinin yağlanmasını dengeler. Herhangi bir saç maskesi içine birkaç damla limon yağı ekleyip saçınıza uygulayabilirsiniz.  Sardunya yağı yağlılık oluşumunu engeller.

Saç Bakımı Doğal Yöntemler 4

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm Evde

Evde uygulayabileceğimiz saç dökülmesine ne iyi gelir onu öğreneceğiz. Saç dökülmesini önlemek için güçlendirmek için saç köklerini iyileştirmek gerekir. 1 yemek kaşığı zeytin, hint veya dulavratotu saç derisine aşağıdaki yağlardan 5 – 7 damla katarak uygulayabilir birkaç saat bekleyebilir ardından her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Lavanta yağı saç köklerini güçlendirmek için kullanılabilecek yağlardandır. Biberiye yağı kökleri güçlendirir. Cildin elastikiyetini artırır. Papatya yağı saçların uzamasını sağlar, saçı besler, eski gücünü kazandırır. Adaçayı yağı yenilenmeyi sağlar. Kekik yağı saç dökülmesini durdurur, zayıflamış ve hasar görmüş saçları onarır.

Saç Bakımı Doğal Yöntemler 6

Saç Uzatan Yağlar

Hint, badem yağı veya zeytin yağından 1 yemek kaşığı kullanarak içine 5 -7 damla az sonra sayacağımız yağlardan karıştırabilirsiniz. Paçuli yağı saç büyümesini hızlandırır. Portakal, limon ve mandalina yağı saçı güçlendirir. Sedir ağacı yağı iyileştirici bir etkiye sahiptir, saçı ve saç derisini besler. Havuç tohumu yağı saçı güçlendirir, kan dolaşımını artırır, saçın yenilenme sürecini hızlandırır.

Saç Bakımı Doğal Yöntemler 2

Saçtaki Kepeğe Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler

Hepimizin başına gelen bir cilt rahatsızlığı. 1 çay kaşığı hint, sedir veya dulavrat otu yağına 10 damla birazdan sayacağımız yağlardan ekleyebilirsiniz. Gece uygulayıp masaj yaparak deriye yedirebilirsiniz. Sabah saçınızı yıkayabilirsiniz. Gece bekletmek zorunda değilsiniz. Birkaç saat bekletebilir yıkayabilirsiniz. Kepeğe mantar neden oluyorsa çay ağacı, limon otu, okaliptüs ve nane yağları mükemmel sonuç verir. Saç deriniz kuru ise lavanta ve paçuli yağları en etkili sonucu verir.

Saç Bakımı Doğal Yöntemler 7 

Kuru ve Yıpranmış Saçlar için evde bakım tüyoları hazırladık. Yıpranmış ve kırık uçlu saçlar için ön yıkama işlemi olarak 1 yemek kaşığı jojoba, zeytin, badem, avokado yağı kullanacağız. İçine az sonra sayacağımız yağlardan 5 – 7 damla karıştıralım. Ön yıkama için hazırlayacağımız yağı saçlara uygulayalım. Özellikle saç uçlarına. 20 dakika veya 1 gece bekletelim. Her zamanki gibi yıkayalım. 2. yöntem saç bakımı için sprey şişesine her yağdan 5 – 10 damla ekleyin. Kullanmadan önce iyice çalkalayalım. Şampuandan sonra saçınız hala ıslakken saçımıza püskürtelim ve özellikle saç uçlarına uygulayalım. Kıvırcık saçlar için harika yöntem. Çok aşırı sıkmamaya özen gösterin. Yoksa tekrar yıkanması gereken yağlı saçlara sahip olabiliriz.

Kekik yağı boyama ve fön gibi işlemler sonrası yıpranan saçlar için kullanabilirsiniz. Sağlıklı görünüme kavuşturur. Kırık uçlarda lavanta yağı, papatya sardunya, sandal ağacı, gül ağacı, sedir ağacı oldukça etkilidir.

Saç Bakımı Doğal Yöntemler 3

Kaynak : https://brightside.me/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler