Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Püsküllü Şal Yapılışı

Örülüşü  çok kolay ama bir o kadar şık şal modellerinden bahsetmek istiyorum sizlere. Aynı modeli diğer örgü modellerinizde de kullanabilirsiniz. Mesela yazlık bir hırka örebilirsiniz. Bebek battaniyesi modeli yapabilirsiniz. Örgü bluz modeli yapabilirsiniz. Tek renk örebileceğiniz gibi ebruli ipliklerle de örebilirsiniz. Bugünkü tarifimiz ebruli iplikle. Bu güzel örgü modeli şal soğuk akşamlarda sizleri sıcacık tutarak soğuktan koruyacak. Örgüye yeni başlayan arkadaşlarda kolaylıkla yapabilirler.

Püsküllü Şal Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Ebruli akrilik iplik
  • 4 – 4.5 mm tığ

Tığ seçimi kullanacağınız ipliğin kalınlığına göre değişkenlik gösterebilir. Farklı cinste ipliklerle de örebilirsiniz. Şal modelini istediğiniz uzunlukta yapabilirsiniz. 3 ün katları olarak zincir çekmeye dikkat edin. Ve artı olarak 3 zincir fazladan çekin.

1.tur : 84 zincir çekerek başlayalım.

2.tur : Bu turda kafesler yapıyoruz. 2 zincir çekip 2 trabzan atlayıp 3. trabzan üzerine trabzan ile batarak kafes oluşturuyoruz.

3.tur : 2. turu tekrar ediyoruz.

4.tur : Bu turda yuvalar üzerine 2 trabzan, trabzan üzerine 1 trabzan yaparak tüm turu trabzan yani dolgu yaparak örüyoruz.

5.tur : 4. turu tekrar ediyoruz.

Modelin yapılışı bu kadar arkadaşlar. İstediğiniz uzunluğa gelene kadar tur tekrarları yaparak örmeye devam ediyoruz. 2. ve 5. turlar arasını tekrar ediyoruz. Şeması aşağıdaki gibidir.

Püsküllü Şal Yapılışı 7

Tüm şalı bitirdikten sonra şal etrafına 1 sıra sık iğne örelim. Sonrasında ise 1 tur 2 zincir çekip sık iğne yaparak turu tamamlayalım. Aşağıda gördüğünüz resim kenar oyası yapılışını gösteriyor.

Püsküllü Şal Yapılışı 6

Püskülleri takmadan önce şal gerdirme işlemi yapalım.

Püsküllü Şal Yapılışı 8

Az önce yaptığımız 2 zincirli yuvalar üzerine püskülleri ekleyebilirsiniz. Püskülleri de ekledikten sonra şal işi tamamdır. Nasıl görünüyor ama.

Püsküllü Şal Yapılışı 5

Püsküllü Şal Yapılışı 2

Püsküllü Şal Yapılışı 1

Püsküllü Şal Yapılışı 4

Püsküllü Şal Yapılışı 3

Püsküllü Şal Yapılışı

Kaynak : http://haakselsmadebymarion.blogspot.com.tr/2015/02/royale-squares-stripes-wrap.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler