Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Peçetelik

Harika bir örgü peçetelik tarifi hazırladık. Lif ipinden peçetelik olarak örüp kullanabilirsiniz. Plastik kanvas etamin modellerinden çok güzel peçetelikler yapabilirsiniz. Kanaviçe etamin örnekleri gibi işleyerek. Örgü örmek ve içine kutu yerleştirmek isterseniz de pasta şeklinde örgü peçetelik yapılışı harika bir örnek. Deneyebilirsiniz. Şimdi tığ işi ile ördüğümüz örgü peçetelik tarifinin detaylarını inceleyelim. Ve evimize renk katması için, mutfak dekorasyonunda kullanmak için örelim.

Dantel Peçetelik Yapımı Örneği

Gelin çeyizlerini ve mutfaklarımızı süsleyip ayrı bir hava katacak peçetelik modelimizi istediğiniz renklerle örebilir mutfağınızın renkleri ile kombin yapabilirsiniz. Örgü peçetelik için 4 renk lif ipi, 7 numara tığ, makas, çiçekleri süslemek için inci, dikiş iğnesi ve dikmek için ipliğe ihtiyacımız olacak.

Öncelikle arka parçayı örerek hazırlayacağız. 13 tane tekli fıstık üzerine kutu tekniği olarak kurduğumuz modelimizi 13 sıra örerek kare bir parça elde ettikten sonra modelimizin üst parçasını örmek için 28 tane üst üste tekli fıstık örüyoruz. Fıstıkları uç uca birleştirerek yıldız orgu tekniği ile örmeye devam ediyoruz. Her sırada ve her kenarda 2 kere arttırma işlemi uyguluyoruz. Köşelerde artırma işlemlerini yaparken iç kısımda 7 fıstık üst sırada 9 fıstıkla tek kenarı tamamlıyoruz ve köşede yine 2 kere artıma işlemi yapıyoruz. 3 sırada bu şekilde örerek ilerlediğimizde alt parçada her kenarda 13 fıstık olan modelimizin üst parçada da artırma işlemleriyle her kenarda 13 fıstık elde etmiş oluyoruz. İki parçayı birbirine birleştirmek için kenarlarda da kutu tekniği örerek hem kenar işleminin ilk sırasını hemde birleştirme işlemini uygulamış oluyoruz. Kenar uygulamasının 2. Sırasında farklı renge geçiş yaparak tekli fıstık yapıp ilmeğimizi fıstıkların arasına sabitliyoruz. Bu sırayı bu şekilde tamamladıktan sonra son kenar oyasını ise pıtırcıklı fıstıklar yaparak tamamlıyoruz. Peçeteliğimizi süslemek için puf çiçek yaparak köşelere dikiyoruz.

Örgü Peçetelik

Örgü Peçetelik 2

Örgü Peçetelik 1

 

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler