Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Bitirme Teknikleri

Birkaç farklı teknikle sizlere örgü bitirme yöntemlerinden bahsedeceğiz. 4 farklı şekilde bitirme tekniği. Beğendiğiniz teknikleri örgülerinizde kullanabilirsiniz. Örgüye yeni başlayanlar önce örgüye nasıl başlanır , şişe ilmek atma, düz örgü, ters örgüyü temel olarak bilmeleri gerekir.Daha sonra örgülerini ördükten sonra örgü bitirme işlemine geçebilirler. Aşağıda anlattığımız teknikleri de uygulayabilirler , daha önce anlattığımız örgü bitirme tekniğini de yapabilirler. Şiş örgü terimlerini örgü bilmeyen ve öğrenmek isteyen arkadaşlar için anlatmaya çalışıyoruz. Bugünkü yazımızda örgü nasıl bitirilir onu göreceğiz.

Örgü Nasıl Bitirilir Resimli

1- Görünmez Bitirme Tekniği 

İlk tekniğimiz görünmez bitirme tekniği. İki şiş arasında aynı sayıda ilmek olmalıdır. Şişleri fotoğraftaki gibi paralel olarak yan yana çevirelim. İki şişte sol tarafta olacak. Sağ elimize bir şiş daha alıyoruz. Sol şişteki ilk ilmekleri sağ şişe geçirelim. Bu aşamadan sonra klasik bitirme şeklinde bitirelim. Kalan tüm ilmekler için bu işlemi tekrar edelim. Şimdi yapılış aşamalarını fotoğraflarla görelim.

Örgü Bitirme Teknikleri

Örgü Bitirme Teknikleri 1

Örgü Bitirme Teknikleri 2

Örgü Bitirme Teknikleri 3

Örgü Bitirme Teknikleri 4

Örgü Bitirme Teknikleri 5

2- Tığ İle Bitirme Tekniği 

Şimdiki tekniğimiz tığ ile bitirme tekniği. Sol elimizde şişteki ilmeklerimiz olacak. Sağ elimizde ise tığ olacak. 2 ilmeği tığ ile örelim. Daha sonra bu iki ilmeği birlikte örelim. Kalan tüm ilmekler için bu işlemi tekrar edelim. Şimdi yapılışını resimli olarak görelim.

Örgü Bitirme Teknikleri 6

Örgü Bitirme Teknikleri 7

Örgü Bitirme Teknikleri 8

Örgü Bitirme Teknikleri 9

3- Tomurcuk Örgü Bitirme Tekniği

Bu tekniğin farklı bir ismi de olabilir. Picot bitirme olarak geçiyor. Fransızca bir kelime. Küçük noktalar anlamına geliyor. Bu teknik için istediğiniz büyüklükte yapabilirsiniz. Şişe 2 ilmek artırma yapalım. Daha sonra bu iki ilmeği düz olarak örelim. Ve ördüğümüz ilmeklerle birlikte 4 ilmeği klasik olarak bitiriyoruz. Bu işlemi örgümüz bitene kadar tekrar ediyoruz. Şimdi yapılışını resimli olarak görelim.

Örgü Bitirme Teknikleri 15

Örgü Bitirme Teknikleri 16

Örgü Bitirme Teknikleri 17

Örgü Bitirme Teknikleri 14

4-Kordon Kapatma Tekniği 

İlk defa yapacaklar için biraz zor olabilir. Duruş olarak çok güzel duruyor. Şişe artırma yaparak 3 ilmek daha ekleyelim. 2 ilmeği düz olarak örelim. Sonraki 2 ilmeği birlikte birlikte örelim. Sonra bu 3 ilmeği tekrar sol şişe alalım. Ördüğümüz ipi arkadan alarak bu işleme örgü bitene kadar tekrar ediyorsunuz. Daha düzgün olmasını istiyorsanız her 3 – 4 sırada bir 2 ilmeği birlikte örmek yerine isterseniz 3 ilmeği birlikte ör olarak yapabilirsiniz. Şimdi yapılışını resimli olarak görelim.

Örgü Bitirme Teknikleri 10

Örgü Bitirme Teknikleri 11

Örgü Bitirme Teknikleri 12

Örgü Bitirme Teknikleri 13

Kaynak : http://www.knitty.com/ISSUEfall06/FEATfall06TT.html

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler