Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Bebek Bolero Yapımı

Bu örgü bolero modelini daha önce Derya Baykal örgü bolero modelleri olarak kendi programında anlatmıştı. Çok şık bir modeldi. Anneannesi kızım için hemen bir tane sarı renkli bebe yününden ördü eskittik bile. Örgü yelek modeli olarak çok kullandık. Küçük olduğu içinde çantada fazla yer kaplamıyor. Bugün tekrar sizlere o boleronun yapılışından bahsedeceğim. Resimler netten alıntı. Birbirinden güzel renk renk örülmüş örgü bolero modelleri ve yapılışı. Sizlere daha önce anlattığımız kız çocuklar için örgü bolero modellerini de örebilirsiniz. Yine kolay dantel panço modeli yapılışı da serin yaz akşamları için çok uygun bir model. Sayfamızda daha birçok bebek örgü modelleri ve yapılışına ulaşabilirsiniz.

Örgü Bebek Bolero Modeli Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Bebe yünü
 • 3.5 mm şiş

Modeli şişe 59 ilmek atarak başlıyorsunuz. İlmek sayısını siz öreceğiniz bedene göre ayarlayabilirsiniz. Ve aradaki örneği istediğiniz farklı bir modelde de koyabilirsiniz.

Daha sonra 4 sıra haroşa örelim. Ve kolları ayırmaya başlayalım. Kenar kısmından 1 ilmek ters, 2 düz , 1 ilmek artır , 12 ilmek düz olarak ör. 1 ilmek artır. 2 ilmek düz , 1 ilmek artırıp , 25 ilmek düz örüyoruz. 1 ilmek artır, 2 ilmek düz, 1 ilmek artır ve 12 ilmek düz ör. Sonrasında yine kenar için 1 ilmek artır, 2 düz ve 1 ters örüp bu sırayı tamamlıyoruz.

Bu şekilde örerek kol ayrımında 12 artış olana kadar örmeye aynı teknikle devam ediyoruz. 12 sıradan sonra kol kısımlarına 4 sıra horoşa örgü modeli öreceğiz. 4 sıra haroşa örerkende aynı şekilde artışlar devam edecek. Artırmaları yapıp kol kısımlarının devamını haroşa olarak yapıyoruz. 4 sıra haroşayı ördürten sonra kol kısımlarını kesiyoruz. Kesme işleminde 2 şer ayrım kısımlarını da kesiyoruz. Ama orta sırt kısım kalıyor.

Kolu keserken son kısımda 1 ilmek kalıyor. Bu ilmekten yan kısımdan yani öne gelecek kısımlardan 23 ilmek çıkartılır. Dikiş olmadan yapılan bir model. İlmekler çıkartıltıktan sonra kol altlarından 10 ilemek artırma yapılarak arka sırt kısım örgüsü ile birleştirilir.

Birleştirmeyi yaptıktan sonra 3 sıra haroşa örülür. Daha sonra başlardan 7 sıra yaka için haroşa örülüp kaydırmalı kahve çekirdeği örgü modeli koyuyoruz. 8 adet örnek yapılır ve 3 sıra haroşa örülür ve düz örgüye geçilir. Kenarlardaki 7 haraşo devam ederek 20 sıra düz örgü örülür. Kol altına gelen kısımlardan 2 ilmek ara ile 1 er ilmek artırılarak 8 ilmek artış yapılır. Bundan sonra artış yapmadan 3 cm düz örülür. Ve etek ucu için haroşa örgüye geçilir. İlk haroşa sırasında örünün sol kısmında ilik deliği açılır. 3 sıra haroşa örülür bütün ilmekler kesilerek bitirilir.

Arka sırt kısımda 1 ör 1 artır olarak 1 sıra devam ediyorsunuz. Sağ ve sol kenardan 30 ar ilmek kalacak orta da kalın kısım 1 ör 1 artır ile örülecek 1 sıra. Sonra diğer kısmın altı kısmı gibi örülecek. Kolay gelsin.

İşte sizlere örgü bolero modelleri.

Örgü bolero yapımı örneklerini inceledik. Yazılı detaylı yapılışını da gördük. Sıra geldi videolu olarak izlemeye.

Kaynak : http://www.ravelry.com/patterns/library/entrechat-2

Benzer İçerikler
4 thoughts on “Örgü Bebek Bolero Yapımı”
 1. Ayşe Nesrin Öney dedi ki:

  İyi akşamlar,
  Acaba Örgü Bebek Bolero modeliniz ne kadarlık bebekler için? Torunuma örmek istiyorum da… Örgü konusunda da çok fazla bilgili değilim. Ne olur bana yardımcı olur musunuz? 6-12 aylık bir bebek için nasıl büyütebilirim?
  Şimdiden teşekkürler….

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım. İlmek sayısı konusunda net bişey söyleyemem. Kullanacağınız ipe göre değişir sayılar. Kullanmış olduğu bir örgüye ölçü alabilirsiniz.

   1. Ayşe Nesrin Öney dedi ki:

    Modeldeki kaç aylık için acaba? Bari onu öğreneyim yardımcı olabilirseniz….

    1. Melek dedi ki:

     Ayşe Hanım. Facebook sayfamızdan mesaj kutunuza bakarsanız videosunu gönderdim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler