Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Videolu, Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı

Daha önce Derya Baykal Programında kahve çekirdeği örgü modeli yapımını göstermişti. Güzel bir model. Bu modeli bebek battaniyesi modellerinde, örgü hırka modellerinde, yelek modellerinde istediğiniz her türlü örgüde kullanabilirsiniz.

Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Nasıl Yapılır ?

Şişe ilmekleri atarak başlayalım. Örneği kavrama açısından 20 ilmek atarak başlayalım.  5 sıra boyunca 2 ilmek düz , 2 ilmek ters olarak örelim. Daha sonra 1 kez 2 ilmek düz , 2 ilmek ters olarak örelim. Sol şişten 6 ilmek sayalım. 6 . ve 7 ilmeğin arasından şişi bize bakan taraftan geçirelim. Şişe ip dolayıp çekelim ve sol şişe takalım. Sonrasında ise sol şişe taktığımız ilmek ile yanındaki ilmeği birlikte düz olarak örelim. Yanındaki ilmekleri örmeye devam edelim. 1 düz, 2 ters, 2 düz olarak. Sonrasındaki iki ilmeği ters olarak örelim. Ve az önce yaptığımız işlemi tekrar edelim.

Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı

5 sıra iki düz 2 ters olarak örmeye devam edelim.

Bu turda yine az önce yaptığımız gibi çekirdekleri yapıyoruz. Fakat bir önceki turda yaptığımız çekirdeklerin arasında kalacak şekilde ayarlıyoruz. 2 kez iki ilmek düz, 2 ilmek ters olarak örelim. Sonra 6 ilmeği sayıp çekirdeği yapalım.Ve örmeye devam edelim. Model bu şekilde kolay şekilde ilerliyor. Çekirdekler birbiri arasına gelecek şekilde örmeye devam ediyorsunuz.

 

Bir başka kaynakta bulduğum resimlerde kolayca örebilmemiz için yardımcı olabilir, ayrıca kahve çekirdeği örgü modeli ile yapılmış çok güzel bir hırka modeli de mevcut.

Videolu, Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı 2

Videolu, Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı 3

Videolu, Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı 1

Videolu, Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı 5

Videolu, Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı 4

 

Kaynak:
http://www.liveinternet.ru/users/olga6002/post365368171/

Benzer İçerikler
11 thoughts on “Videolu, Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı”
 1. Büşra dedi ki:

  Bu hirkanin yapımı varmı sizde kaç ilmek başlanıyor hangi sıralarda arttırma yada eksiltme var

  1. Melek dedi ki:

   Maalesef Büşra Hanım. Yapılışı yok .

 2. Dilek arikok dedi ki:

  Ltf beyaz kapsonlu hirksnin sayilarinida verebilirmisiniz

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım. Maalesef yapılışı yok.

 3. ayse dedi ki:

  bende bu hirkanin pesindeyim yapilisini bulamiyorum ama hirkadaki ornek kahve cekirdegine benzemiyor baskq ornek sanki 🤔

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım. Maalesef o hırkanın yapılışı yok. Daha öncede aramıştım. Bulamamıştım.

 4. Büşra dedi ki:

  Bu örneği ören varsa yardımcı olabilir mi kahve çekirdeği mi model

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Büşra Hanım. Model kahve çekirdeği modeli. Yazının içinde yazılı, videolu ve şemalı olarak tarifi var. Maalesef hırkanın tarifi yok.

 5. İlksen dedi ki:

  Hırka çok güzel alttan başladığını düşünüyorum örneği kurmuş sonrası iki örnek te Bir bir tane aradaki haroso kısımdan eksiltme yapmış kolları içinde ilmek atıp iki örnek örmüş ve bedene eklemiş.yaka kısmı ise buyun kısmından her gidiş geiste arttırarak arka ortasına kadar gelmiş ve eksilterek diğer kenarda bitirmiş

 6. İlksen dedi ki:

  Hesap ettim 160 ilmek ilmek atmış bütün olacak şekilde harosi örmüş.on patlar onar ilmek yürütmüş.dort ilmek ara haroso üç ilmek örnek için ayırmış.kollar icin ilmek atmış kolları icin altı örnek var yani kirki ki ilmek talan atmış.iki örnekte bir aradaki harosadan bir tane eksiltme yapmış yakada Bir yandan başla diğer yandan bitirmiş.muhtemelen sonradan örgüye dikilip yapılabilir iyi örgücü dimeden de yapabilir.olur

 7. İlksen dedi ki:

  Yorumdaki hataları duzeltemedim yaka değil kapson olacak.birde ancak iki kez eksilir dört ilmek ikiye düşer ve böyle devam edersiniz yaka bitiminde ilmekle biraz buzmek gerekir yada iple toplamak gerekir başka türlü olmaz.70 ilmek olacak şekilde ayarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler