Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır?

Bugün birçok projenin yapılışında kullanacağımız kağıt hamuru yapılışı hazırladık. Detaylarıyla kağıt hamuru nasıl yapılır öğrenecek daha sonra çeşit çeşit kendin yap projelerinde kullanacağız. Duvar süsü modellerinde, tütsülük yapımında, dekoratif obje yapımında, okul öncesi etkinlik modellerinde kullanabiliriz. Tatil günlerinde, ders molalarında hamuru hazırlayıp çocuklarımızla birlikte güzel projelere imza atabiliriz.

Bu paragrafta çeşitli etkinliklerde kullanacağımız hamur tariflerine ve hamurlarla yapabileceğimiz projelere değineceğiz. En çok yaptığımız hamurlardan biri tuz seramiği. Özellikle okul öncesi çağda çok hazırladığımız ve çokça etkinliklerde kullandığımız hamurlardan. Tuz seramiği örnekleri ve yapılışına önceki içeriklerden ulaşıp çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz. Değişik bir hamur tarifi hazırlamak ve etkinliklerde kullanmak isterseniz karbonat hamurunu deneyebilirsiniz. Karbonat hamuru ile deniz yıldızı yapılışı sizlere yapacağınız etkinliklerde fikir verecek. Üstelik hamurun tarifine de ulaşacaksınız. Şimdi kağıt hamuruyla yapacağımız projelerden bahsedelim. Çok hoş bir bebek yapabilirsiniz. Nasıl mı? Kağıttan bebek nasıl yapılır detayları bulabilirsiniz. Kağıttan kedi telefon tutacağı yapımı ise çok hoş dekoratif projelerden. Hem çok şık duracak hem de telefonları tutarak rahat izlememizi sağlayacak.

Kolay Kağıt Hamuru Yapımı

Kağıt hamurunu birçok modelde kullanabiliriz. Birazdan örneklerine de göz atacağız. Saksılar, meyvelikler, vazolar, duvar süsleri, maskeler… Birçok çalışmada kullanabilirsiniz. İlk olarak kağıt hamuru nasıl yapılır malzeme listesiyle başlayalım.

Kağıt Hamuru Yapımı Malzemeleri

  • 1, 1/4  su bardağı nemli tuvalet kağıdı
  • 1 su bardağı önceden karıştırılmış alçıpan derz dolgu
  • 3/4 su bardağı PVA tutkal
  • 1/2 veya 1 su bardağı un ( kontrollü ekleme yapalım)
  • 2 yemek kaşığı yağ ( isteğe bağlı)

Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır? 4

Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır? 9

Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır? 10

Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır? 10

Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır? 12

Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır? 13

Hamuru hazırladığımızda yapacağımız objenin üzerine ince tabaka halinde uyguluyoruz. İnce tabaka halinde uyguladığımızda bile sert ve güçlü bir tabaka halinde kurur. Malzeme kuruduktan, boyadıktan ve vernikledikten sonra uzun yıllar dayanacaktır. Hamuru hazırladıktan sonra fazla olan hamuru buzdolabında saklayabilirsiniz. Eğer daha uzun süre kullanmayacaksanız dondurucuda saklayabilirsiniz. Güzelce paketlediğinizde ortamda dayanamayabilir. Islak ve organik malzemelerden oluştuğu için küf oluşabilir.

Şimdi hamurla yapabileceğimiz projelere göz atalım.

Şimdi videolu olarak kağıt hamuru nasıl yapılır öğrenelim.

Kaynak : https://www.ultimatepapermache.com/paper-mache-clay

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler