Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Etkinlikleri Okul Öncesi

Yaklaşık 1 aydır diş sorunlarıyla uğraşıyorum. Her hafta dişçideyim. Halada devam ediyor. Neredeyse 1 aylık işim daha var. Diş ağrısı ile gittim. 1 aydır çekiyorum. Ağrıları çektiğimiz zaman dişlerimizi ne kadar ihmal ettiğimizi, düzenli temizlemediğimizi anlıyoruz. Kıymetlerini bilmiyoruz. Çocuklarımızda aynı sıkıntıları çekmemesi için küçük yaşta diş fırçalama bilincini yerleştirmek lazım. Evet kızımda bu bilinci oluşturduk. Düzenli olarak dişlerini fırçalıyor. Buna rağmen çok küçük yaşta dişçi ile tanıştı. Dişlerinde kanal, dolgu var. Allahtan kalıcı dişleri değil. Süt dişleri. Dişlerinden bir tanesinde kanal var. Maalesef o kalıcı dişi. Şimdilik diğer dişlerini kurtardık.

Maalesef ki çocukların süt dişleri daha çabuk çürüyor. Birde dişlerini her gün düzenli fırçalasalarda arka azılara tam ulaşamıyor yeterli şekilde fırçalayamıyorlar. Tabi çocuklar abur cuburu çok seviyor. Şekerlemeleri çok seviyor. Oysa dişlere en çok zarar veren yiyecekler de onlar. Tamamen kısıtlamak doğru değil bekli ama az da olsa takip ederek yemelerine izin verilebilir. Çocuklarımızla birlikte ağız ve diş sağlığının önemini daha iyi anlamak için ağız ve diş sağlığı haftası etkinlikleri okul öncesi çocuklar için fikirler hazırladık. Hazırladığımız etkinlikleri çocuklarımızla birlikte yapabiliriz.

Diş fırçalama için çok güzel etkinlikler var. Videolar var. Işıklı diş fırçaları var. Kum saati var. İlk etapta ışıklı diş fırçaları, kum saatleri kullanılabilir. Düzen oturunca onlara gerek kalmadan çocuklarımız dişlerini fırçalayacaktır. Birlikte yumurta deneyi yapılabilir. Kartondan ağız ve diş yapıp nasıl fırçalamamız gerektiği öğretebilir. Dişlerimizi fırçalamazsak ne olur birlikte konuşabiliriz.  Mesela daha önce amigurumi diş yapımı, keçeden diş yapımını paylaşmıştık. Bunları çocuklarımızla birlikte hazırlayıp banyo dekorasyonunda kullanabiliriz. Bu sayede çocuklarımız belki diş fırçalamayı hatırlar, düzenli fırçalama yaparlar. Diş sağlığı ve okul öncesi etkinlikleri kapsamında birçok çalışma yapabiliriz.

Okul Öncesi Ağız ve Diş Sağlığı Etkinlikleri

Her yıl 21 – 27 Kasım haftasını Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutluyoruz. Bu sebeple çok güzel etkinlikler hazırladık. Bu aralar her hafta dişçiye gittiğimi söylemiştim. Dişçim ise en iyi diş fırçasının  orta sertlikte olması gerektiğini söyledi. Yumuşak fırçalar yeterli şekilde temizleyemiyor. Diş macunu ise çeşit çeşit beğendiklerinizi, çocuklar için ise onlara özel olanları kullanabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığı haftasında diş sağlığımız daha çok konuşularak ve güzel etkinlikler düzenleyerek hep birlikte bilinçlenebiliriz. En iyi diş fırçası nasıl olmalıdır, dişlerimizi ne zaman ne sıklıkla fırçalamalıyız, dişlerimizi fırçalamazsak ne olur gibi konuları çocuklarımızla konuşabiliriz. Bu arada 6 ayda bir düzenli olarak dişçiye kontrole gitmeyi ihmal etmemeliyiz.

Çocuklarımızla birlikte evde veya okullarda sınıf içi etkinlileri olarak yapabileceğimiz ağız ve diş sağlığı haftası etkinlikleri okul öncesi çocuklar için çalışmalar hazırladık. İlk olarak görsellere göz atalım.

Oyun hamurundan diş yapımı hazırlayıp diş fırçası ile dişlerimizi nasıl fırçalarız öğrenelim.

Şimdi diş sağlığını anlatan kısa bir video izleyelim.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler