Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Fıstıklı Şapka Yapılışı

Takipçimiz Fatma Bayın Hanımın bizlerle anlatımını paylaştığı çok şık , çok sevilen bir modelin yapılışını resimli ve videolu olarak hazırlamış. Fıstıklı şapka yapılışı. Bere modellerinin fıstıklı şapka yapılışı örüyoruz. Fıstıklı bere modellerinin birçok farklı versiyonundan modelleri yapılışı ile birlikte hazırladık.  Dokuma modeli şapka yapımı çok beğenilen örneklerden. Türkiye’de ilk defa bizim anlatımlı olarak paylaştığımız örneklerden. Tabi daha sonra anlatımları çapraz fıstıklı bere yapılışı , şapka yapılışı olarak çok yerde kopyalanarak anlatıldı. Sizde mutlaka başka sayfalarda görmüş olabilirsiniz. Fıstıklı bere ve boyunluk yapımından bahsetmiştik. Sizde aynı örneği boyunluk modellerine uyarlayarak yapabilirsiniz. Renk geçişleri ile örgülerinizi daha şık hale dönüştürebilirsiniz. Yine hem boyunluk olarak hemde şapka olarak kullanacağınız güzel bir örneğin yapılışı var. Fıstıklı şapka yapılışını aynı teknikle biraz daha uzun örerek boyunluk modeli  olarak da örebilirsiniz. Tarife başlayalım.

Fıstıklı Şapka Yapılışı 10

Fıstıklı Bere Nasıl Yapılır?

Çok şık bir şapka. Beğendiğiniz yumuşak orta kalınlıkta iplerle örebilirsiniz. Ve yine kullanacağınız ipe göre tığlar tercih edebilirsiniz. Renk geçişli örmek istiyorsanız ince ipleri kullanabilirsiniz. Şapka yapımı için önce uzun şerit halinde bir tığ işi lastik bant örüyoruz. Şerit uzunluğu alın kısmından baş çevremizi ölçerek çıkan sonuç kadar oluyor. Sonra bu şeridi uçlarından birleştirerek halka yapıyoruz. Ve üzerine fıstıklı örneği kuruyoruz. Şimdi fıstıklı şapka yapılışını hem resimli olarak hemde videolu olarak görelim.

Malzemeler

  • 1 adet orta kalınlıkta 100 gr ip
  • 3.5 mm tığ

1.AŞAMA Berenin yapımına 13 Zincirle baş çevresinden başlıyor ve baş çevremiz kaç cm ise o kadar sıra, yalancı sık iğne ( tekli trabzan ) örüyoruz.

Fıstıklı Şapka Yapılışı 14

Fıstıklı Şapka Yapılışı

Fıstıklı Şapka Yapılışı 7

Fıstıklı Şapka Yapılışı 15

2. AŞAMA Baş çevresinin uzunluğuna varınca, iki ucunu örgüyle birleştirip çember halini veriyoruz

3. AŞAMA yatay olarak çemberin üzerine Fıstık örneğimizi kuruyoruz.

Fıstıklı Şapka Yapılışı 1

Fıstıklı Şapka Yapılışı 3

Fıstıklı Şapka Yapılışı 4

Fıstıklı Şapka Yapılışı 12

4. AŞAMA Çemberin üstüne kurduğumuz Fıstık örneğini 11 sıra ördükten sonra son 3 sırada atlayarak örerek büzmüş oluyoruz. 

Ve şapkamız hazır.

Fıstıklı Şapka Yapılışı 9

Fıstıklı Şapka Yapılışı 8

Fıstıklı Şapka Yapılışı 2

Fıstıklı Şapka Yapılışı 6

Fıstıklı Şapka Yapılışı 11

Fıstıklı Şapka Yapılışı 10

Ve şimdide fıstıklı şapka yapılışını videolu olarak görelim.

 

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler