Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Fırfırlı Lif Modelleri Yapılışı

Lif modellerinden çok beğeneceğiniz bir örnek daha. Fırfırlı lif modelleri yapılışı. Yuvarlak lif modelleri sevenler için harika bir örnek. Yuvarlak lif modellerine farklı örnekler isterseniz önceki yazılarımızda daha çok tarif var. Mesela nazar boncuğu yuvarlak lif yapımı çok güzel bir örnek. Takım olarak da diğer parçalarını uyarlayarak örebilirsiniz. Yuvarlak tek renk lif modelleri de üzerine istediğiniz süslemeleri yapabileceğiniz bir model. Şimdi fırfırlı lif modelleri yapılışı nasıl örülüyor detayları görelim.

Fırfırlı Lif Nasıl Yapılır?

Fırfırlı lif modelleri yapılışı için 3 renk lif ipine, 7 numara tığa, makasa ihtiyacımız olacak. Şimdi kısaca yapılışına değinelim. Daha sonra videolu olarak tarifini göreceğiz.

Fırfırlı Lif Modelleri Yapılışı

6 dilim halinde bütün olarak örülen lifimizin ortasından 6 zincir çekip yuvarlak bir halka oluşturarak başlıyoruz. Oluşturduğumuz halkanın içine 6 tekli fıstık yapıyoruz aralara 2 zincir çekiyoruz. Yeni sıramızda fıstıkların arasına 3 lü fıstıklar yaparak lifimizi 6 dilim haline getirmiş oluyoruz. Oluşturduğumuz 3 lü fıstıkları her biri dilimlerin ilk sırası oluyor ve bu dilimlerin sonunda artırma işlemi yaparak her sırada hem dilimlerdeki fıstık sayıları artırmış oluyoruz hemde lifimizi bu şekilde büyütmüş oluyoruz. 3 sıra beyaz ipimizle ördükten sonra 4. Sırada 4 fıstık olacak dilimlerde ortada yeşil ipimizle yaprak çalışması yapıyoruz ve sıramızı tamamlıyoruz. Bir üst sırada yaprak çalışması yaptığımız yerlerde ortada 3 fıstık olacak şekilde çiçeklerimizi kurmaya başlıyoruz her dilimde bu işlemi tekrar ediyoruz. 3 sırada tomurcuk güllerimizi tamamlamış oluyoruz. Çiçeklerimizi tamamladıktan sonra 1 sıra beyaz ipimizle örüyoruz ve dilimler sonunda artırma işlemi de yaparak her bir dilimi 8 fıstığa çıkarıyoruz. Kalp sekline getireceğimiz lifimizi her dilimi 2 ye bölerek 4 fıstık üzerinde sıraya eksiltme işlemi yaparak başlayıp 4 fıstık üzerinde 3 fıstık elde ediyoruz. Bir sonraki sırada da eksiltme işlemi yaparak 2 fıstığa düşürüyoruz sayımızı ve aynı dilim üzerinde tekrar ederek kalp şeklini veriyoruz. Her dilimde bu işlemi yaparak lifimizi tamamlıyoruz. Kenarlara ve aradaki dilimler arasındaki boşluklara fırfır için yuvalar oluşturduktan sonra fırfır uygulaması yaparak modelimizi tamamlıyoruz.

Fırfırlı Lif Modelleri Yapılışı 2

Fırfırlı Lif Modelleri Yapılışı 1

Fırfırlı Lif Modelleri Yapılışı 4

Kısaca yazılı anlatımına değindik. Benzer modelleri çiçekli, çilekli, bal kabaklı birçok şekilde çalışabilirsiniz. Şimdi çilekli modelin yapılışını öğrenelim.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler