Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

Evi aydınlık gösteren boya renkleri son derece önemlidir. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini birçoğumuz artık biliyoruz. Huzur veren, canlandıran, mutlu eden, hüzünlendiren şeyler olaylar ve insanlar değil, renkler olabilir. Kim ister evde en çok kullandığı bölümde kendisini kötü hissettiren rengi. Bu yazımızda başlıktan da anlaşılacağı üzere Evi aydınlık gösteren boya renkleri hakkında bir kaç söz edelim. Bu başlığın dışında ilgilendiğimiz diğer odayı geniş gösteren oda renkleri, karanlık evler hangi renge boyanmalı gibi konularda da bir kaç sözümüz olacak. Hazırsanız başlayalım. Eğer dekorasyon konularını seviyorsanız eve kendi süsünüzü yapabilirsiniz. Bunun için önerimiz rüzgar çanı yapımı yazımıza göz atmanız.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri 1

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

UYGUN RENK ve TON BELİRLEMEK İÇİN FİZİKİ ŞARTLAR

Odanın rengini seçerken ; oda içerisindeki girinti ve çıkıntılara, pencere konumuna, odanın konumuna, ışık şiddeti ve rengine, kullanılacak mobilya ve halı renklerine göre değerlendirmeniz daha uygun olacaktır. Güneşin gün içerisindeki açı değişiklikleri de dikkate alınmalı. Bu konular hakkında aşağıda detaylı bilgiler paylaşacağız.

İSTEDİĞİNİZ RENGİ TUTTURMAK İÇİN ÖN HAZIRLIKLAR

  • Boyaya hazırlanmış alçıpan parçasını, oda için düşündüğünüz renklere boyayın ve gün içinde güneş ışığının konumuna göre oda içerinde dolaştırın. Bu sayede, düşündüğünüz rengin, iş bitiminde nasıl görüneceğini test etmiş olacaksınız.
  • İmkanınız ve zamanınız varsa farklı gün ışığı koşullarında mobilya ve halı rengi konusunu düşünün.
  • Boyaya başlarken ustadan – siz boyayacaksanız, kendiniz- oda için kullanacağınız aydınlatma elemanını asın/takın tavsiye ederim. İstediğiniz tonu bu şekilde daha kolay ve daha doğru yakalayacaksınız.
  • Açık renkli duvarlar yerdeki halının rengini yansıtabilir. Örneğin; kahverengi bir halı duvarda koyu bir ton algılamanıza sebep olabilir.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri 10

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri 9

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri 8

KONUMA GÖRE; HUZUR VEREN, AYDINLIK GÖSTEREN RENKLER

  • Kuzeye bakan odalar: Gün ışığından en mahrum olan bölümler. Kuzeye bakan odalar için ışığı yansıtan boyalar kullanın. Camgöbeği mavisi, çuha çiçeği sarısı veya bebek pembesi gibi sıcak, soluk renk tonları seçin.
    Odaya giren ışık miktarı az olduğundan aydınlık göstermek için aynalardan yardım alabilirsiniz.
  • Güneye bakan odalar: Gün ışığından çok fazla yaralanan bu konumdaki odaları daha sıcak renklerle Kırmızı ve sarının tonlarıyla boyayabilirsiniz. Koyu renkler daha parlak görünür; çok açık renkler neredeyse parlayacaktır, dikkat edin.
  • Doğuya bakan odalar: Doğu ışığı öğleden önce sıcak ve sarımsıdır, daha sonra gün içinde mavileşir. Bu yüzden kırmızı, portakal ve sarı renkler uygun olabilir.
  • Batıya bakan odalar: Bu odalarda akşam ışığı güzel ve sıcakken, yetersiz sabah ışığı gölgeler üretebilir ve renkleri donuk gösterebilir.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri için EK TAVSİYELER

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri 7

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri 6

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri 5

Odanın daha büyük ve daha açık görünmesini istiyorsanız tavanda renklerin soluk tonlarını kullanabilirsiniz.
Süpürgelik ve pervazları duvar renginin zıttı bir renkte boyamayı deneyin. Gölge kısımlar için uygun renklerde aydınlatma ürünleri kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri 4

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri 3

Kaynak : https://www.wow1day.com/blog/interior-painting/what-best-paint-color-dark-rooms/?fbclid=IwAR0qDT8OUCkpnOT2FzOtAQJppYX-wBjFClFzGZ8WsUSkXDYVAE_wS798kKs

https://www.dulux.ie/en/decorating-tips-and-advice/how-to-make-a-dark-space-feel-brighter?fbclid=IwAR3A5bC3Qut3iAKP09aXWHS80EZcwZn1WrsVqtifH8rLn4Ta3re2piguRYc

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler