Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Evde Yanardağ Deneyi

Okul öncesi etkinlikleri ile devam ediyoruz. Şimdi okullarda sınıf içi etkinlikleri olarak veya evde okul öncesi çocuklarımızla birlikte yapacağımız eğlenceli deneyler hazırladık. Yanardağ nasıl patlar anlatan çok güzel bir deney. Çocuklarınızla birlikte basit malzemelerle evde kendiniz yapabilirsiniz. Evde yanardağ deneyi için tuz hamurunu, seramik – kil hamuru veya oyun hamurunu kullanabilirsiniz. Plastik şişeler, cam şişeler, kavanozlar kullanabilirsiniz. Etrafını boyayarak folyo ile kaplayarak dağ görüntüsü verebilirsiniz. Bu sayede oyunlarımız daha gerçekçi olacaktır. Mini yanardağ deneyi gibi çocuklarımızla birlikte evde yapabileceğimiz çok güzel etkinlikler hazırladık. Mesela patlayan kardan adam deneyi onlardan biri. Kristal kar tanesi yapımı deneyi yine çocukların çok sevdiği deneylerden biri. Kızım küçükken yaptığımız çok sevdiğimiz deneylerden biri videolu balon roket deneyini inceleyebilirsiniz. Karbonatlı yanardağ etkinliğine geçelim ve yine çocuklarımızın çok seveceği evde yanardağ deneyini öğrenelim.

Evde Yanardağ Deneyi 10

Yanardağ Deneyi Nasıl Yapılır?

Evde yanardağ deneyi malzemelerini kolayca temin edebilirsiniz. Yine aynı malzemeleri kullanarak okullarda da aynı deneyi yapabilirsiniz. Yine resimlerle yanardağ deneyi nasıl yapılır detaylıca anlatacağız. Sizde kendi yanardağlarınızı oluşturarak deneyi yapabilirsiniz.

Bu deneyi yaparken çocuğumuza yanardağın nasıl oluştuğunu, patlamanın nasıl meydana geldiğini anlatabiliriz. Kaynayan magmanın, erimiş kayalar ve gazlar yukarı doğru fırladığında yukarı çıkmak için yeryüzüne çıkmak için yer kabuğunda delikler bulup çıktığından bahsedebiliriz.

Evde Yanardağ Deneyi 7

Yanardağ deneyi malzemeleri ;

  • 1/2 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı sirke
  • 6-7 tatlı kaşığı karbonat
  • Kırmızı gıda boyası
  • Birkaç damla bulaşık deterjanı
  • Folyo
  • Plastik şişe
  • Kil (veya oyun hamuru, tuz seramiği)

Şimdi evdeki malzemeleri kullanarak plastik şişeler, cam şişelerle dağ yapalım.

Evde Yanardağ Deneyi 1

Evde Yanardağ Deneyi 3

Evde Yanardağ Deneyi

Evde Yanardağ Deneyi 8

Artık oyun zeminlerini hazırlayıp çocuklarımızla birlikte deneyi yaparak oynamaya başlayabiliriz.

Evde Yanardağ Deneyi 6

Evde Yanardağ Deneyi 5

Evde Yanardağ Deneyi 5

Evde Yanardağ Deneyi 2

Evde Yanardağ Deneyi 4

Son olarak 2 güzel video izleyelim. Farklı tekniklerle 2 yanardağ yapılışını öğrenelim. Sonrasında deneyi yapmaya koyulabiliriz.

Kaynak : https://www.babyblog.ru/user/MamaShurika/3106553

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler